Louny - I letos jsou vytipována v Lounech vhodná místa, která se posekají mozaikově. Novinkou je označení těchto zón informační cedulí. Počet sečí ve vybraných lokacích se přizpůsobí aktuálnímu počasí a nebude se provádět během letního sucha. Cílem je sekat travní porost méně intenzivně a naopak více šetrně k rostlinám a živočichům.
Mozaiková–etapová seč je k přírodě šetrnější než plošné sekání travních ploch. „Ponecháním vyšších travních porostů pomáháme zadržení vody v půdě, nedochází tedy k jejímu přílišnému vysoušení a napomáháme lepšímu zachycování dešťové vody při případných extrémních srážkách. Zároveň vyšší tráva snižuje prašnost a udrží větší množství vláhy, která má významný vliv na mikroklima v zastavěném území. V neposečeném porostu zůstanou rostliny, jež poskytnou potravu a úkryt hmyzu, plžům a obojživelníkům, kterých ve městech dramaticky ubývá,“ říká vedoucí odboru komunitního rozvoje a participace Petra Kotková. Méně sečené trávníky jsou vhodným prostředím i potravou pro další řadu živočichů, jako jsou ježci, drobné ptactvo, kuny. Přispívají k vyšší biodiverzitě.
„Klimatické změny, které se projevují nepravidelnými dešťovými srážkami, kterých je čím dál méně, zato naopak přibývá dní suchých, nás přivedly k aplikaci tzv. mozaikové–etapové seče. Jde o přístup k údržbě travních ploch, který je šetrnější k životnímu prostředí,“ uvedl radní pro životní prostředí Jaromír Suchan.
Louny určily několik ploch, o které se alternativním způsobem starají. „Mozaiková seč znamená, že se vysekají jen místa podél chodníků a cest, kudy lidé chodí, kde venčí pejsky. Zbytek se nechá volně růst. Nesečené a sečené plochy budou označeny cedulkou. I proto, aby lidé věděli, proč je někde tráva vysoká a jinde posekaná,“ vysvětlil mluvčí města Marcel Mihalik.