Chomutov - Povodí Ohře vydalo extra varování před vstupem na zamrzlou vodní plochu Bandy - Velký otvický rybník vedle Kamencového jezera v Chomutově.
"Umělá vodní nádrž měla po nějakou dobu sníženou hladinu z důvodů kontrol. Od druhé poloviny listopadu Velký otvický rybník napouštíme. Do jeho plného napuštění zbývá ještě cca 60 cm. Z důvodu mrazů jsme napouštění zpomalili a nyní se napouští průtokem o velikosti 20 l/s. To představuje stoupání hladiny 1 cm/den. I přes toto pomalé napouštění bude vznikající led stoupající hladinou narušován a proto je jakýkoliv pokus o vstup na ni velmi rizikový," uvedl zástupce tiskového mluvčího Martin Cidlinský.
Povodí proto žádá veřejnost, aby na plochu nevstupovala.
Nebezpečí hrozí i jinde
Zamrzlé vodní plochy a současné nízké teploty hluboko pod bodem mrazu mnohé lidi lákají k pravým zimním radovánkám. Používejte prosím zdravý rozum a hlavně pozor.
Není led, jako led. Zamrzlá koryta vodních toků mají hned několik úskalí. Jde zejména o činnost proudící vody pod ledem, která lokálně významně zeslabuje ledovou celinu, a také o nebezpečí vzniku tzv. ledochodu. Nejen, že je snadné se během okamžiku ocitnout pod ledovými krami, ale i před naprosto nepředvídatelným ledochodem, který lze srovnat s lavinou, není úniku. A pozor! K ledochodu často dochází i při teplotách – 10 °C! Zde tedy platí jednoznačné opatření - nevstupovat do koryt vodních toků!
Další ledové plochy vznikají na vodních nádržích a rybnících. S tím jsou spojena další rizika. I když je led relativně silný, často dochází k pohybu hladiny a ledová vrstva tak visí ve vzduchu. Prolomení ledu je pak nečekaně rychlé a ohrožení života o to větší. I zde je nejlepší prevence - nevstupovat na zamrzlé plochy!
"Při oteplení je pak potřeba dávat pozor i tam, kde to bylo s obezřetností při hlubokých mrazech bezpečné. V souvislosti se zvýšenými teplotami, případně i s dešťovými srážkami nebo mokrým sněhem, led změkne, zeslábne a bude se uvolňovat. Vznikne tím další nebezpečí číhající u vody," uvedl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.