Ústecko – Termální koupaliště v Brné v Ústí nad Labem, kam v letních dnech zamíří stovky lidí, se v minulých letech nechvalně proslavilo různými incidenty z řad nevhodně se chovajících návštěvníků. Vedení plovárny se snaží reputaci koupaliště nyní napravit. Jedním z kroků je zaměstnávání plavčíků z minority žijící v Ústí nad Labem.
A vypadá to, že to byl dobrý tah. Návštěvníci si totiž romské plavčíky pochvalují. „Byl jsem svědkem, jak k plaveckému bazénu přišla partička puberťáků romského etnika. Chlapci začali házet dívky do bazénu. Vůbec jim nevadilo, že svým hulákáním, a hlavně cákáním, obtěžují ostatní. Romský plavčík ihned vstal a šel mládež zklidnit. Chválím vedení koupaliště, že dalo šanci na plovárně pracovat jak lidem z majority, tak minority. Šikovný tah,“ pochvaloval si Ústečan Vít Pajchl.
Petr Urban, mistr – plavčík, uvedl, že na koupališti v Brné dostává šanci pracovat každý, komu se chce opravdu pracovat a hodlá měřit všem návštěvníkům stejným metrem. „Každý zájemce o práci vodního záchranáře či plavčíka projde kurzem, který musí zakončit úspěšným složením zkoušky,“ řekl Petr Urban.
„Negativní reakce na zaměstnávání Romů nemáme. Právě naopak. Návštěvníci si jejich přítomnost pochvalují, protože si umí zjednat respekt u svého etnika. V minulosti, když jsme napomenuli při nevhodném chování tyto návštěvníky, tak jsme byli okamžitě nařčeni z rasismu. Odpadla i jazyková bariéra. Často se při konfliktech stávalo, že na nás mluvili romským jazykem, což značně ztěžovalo naši práci,“ doplnil plavčík.
Jeho slova potvrdila sloužící romská plavčice Marcela Kokiová. „Domluvím se s návštěvníky jak českým jazykem, tak romským i olašskou romštinou. Už jsem vykazovala návštěvníky našeho etnika. Kouřili u bazénu. Nehodlali odejít na místa určená k zapálení si cigarety, tak museli koupaliště opustit,“ popsala plavčice.
Celodenní základní vstupné dospělého návštěvníka přijde na 80 Kč. Děti od 120 centimetrů, seniory a handicapované na 50 Kč. Areál nabízí i zvýhodněné rodinné vstupné.