Chomutov - „Náš příběh se začal psát před 13 lety, kdy jsem konečně otěhotněla. O miminko jsme se s manželem snažili dlouho. Byli jsme oba dva úspěšní ve svých profesí a souběžně studovali vysokou školu. K našemu štěstí nám chybělo jen miminko, které dá našemu žití další smysl. Narodil se nám Matěj,“ začíná své vyprávění Lada Rýdlová.
Již v porodnici chlapec plakal více než ostatní děti a jeho maminka začala tušit, že není něco v pořádku. Přes velké obtíže s kojením Matěj prospíval a rostl. Rodiče měli pocit, že leží v kolébce jako hadrová panenka, stále nedržel hlavičku, nenatahoval ruce k mámě a jeho pohled byl nepřítomný. Po sérii vyšetření lékaři doporučili cvičení Vojtovy metody. „Zatímco mé kolegyně s porodnice si užívaly mateřství, pily kávu v cukrárně s ratolestmi na klíně, já cvičila se synem 5x denně, jezdila po doktorech a doufala v zázrak,“ dodává paní Lada a pokračuje: „Byla jsem jak zbavená smyslů, i přes negativní vyhlídky a téměř žádného efektu po rehabilitacích jsem to nevzdávala. A pak se to stalo! Matěj se v roce a půl začal plazit. Veškeré úsilí, které jsme do něj s manželem dali, mělo smysl a jeho pokrok nás nabil energií a silou do dalších let tvrdého boje s realitou.“
První dva roky byla příčina onemocnění neznámá. Až návštěva dalšího specializovaného neurologického oddělení v Thomayerově nemocnici ukázala s čím se chlapec potýká. Jeho otec Marek Rýdl doplňuje: „Na snímku z magnetické rezonance byl na jeho mozku patrný jen malý rozdíl oproti zdravému. Tenké vlákno, které spojuje obě hemisféry mozku je užší, než by mělo být. A závěr? Vrozená vývojová vada CNS, septooptická dysplazie, epilepsie, hypotonie.“
Se svou rodinou. Foto: Dobrý anděl
Prognóza onemocnění nebyla příznivá, díky velkému úsilí obou rodičů se podařilo zlepšit Matějův zdravotní stav více, než se očekávalo. Oba manželé se shodují: „Ve svých 13 letech Matěj dokáže chodit spíše s oporou, prohodí s námi i několik krátkých vět. Někomu se to může zdát strašné, ale pro nás je to zázrak, za který jsme vděčni.“
Život rodiny se postupně začal trochu stabilizovat. S péčí začala pomáhat i asistentka ze služby Centra pro zdravotně postižené a seniory a paní Lada se vrátila do práce. Před pár lety se situace opět zkomplikovala. Vážná nemoc udeřila po druhé. Lékaři paní Ladě diagnostikovali rakovinu. „Bohužel touto léčbou jsem ztratila energii vše, co bylo pro mne doposud samozřejmé, je teď náročné. Je mi pouhých 44 let a jsem invalidní. Přišla jsem o významný příjem, kterým jsme mohli zajistit lepší život našemu synovi. Osud nás tentokrát nasměroval k Dobrým andělům, kterým z celého srdce děkujeme za jejich štědrost,“ říká paní Lada. Dobří andělé jsou dárci, kteří přispívají nadaci Dobrý anděl rodinám s vážně nemocným rodičem či dítětem. „Pravidelné příspěvky rozdělujeme potřebným každý měsíc. Díky nim mohou dopřát lepší péči nemocnému. Na Chomutovsku míří pomoc aktuálně k 51 rodinám s dětmi, které zasáhla vážná nemoc,“ vysvětluje spoluzakladatel nadace Petr Sýkora.
Dobrý anděl
Příspěvky dárců, Dobrých andělů, nadace rozděluje do posledního haléře. Díky speciálnímu Andělskému účtu navíc každý dárce vidí, komu pomáhá. Pravidelnou pomoc za 7 let získalo přes 6 000 rodin z celé České republiky.