Žatec – Matěj Rampas z Jesenice se před třemi lety jen tak procházel po lese a odpočíval v přírodě, když mezi balvany nad břehem potoka narazil na zvláštní předměty. Ty se mu na první pohled zdály tak zajímavé a neobvyklé, že svůj nález ohlásil a přivolal k němu odborníky.
A udělal dobře. Později se ukázalo, že jde o unikátní soubor věcí, které používali ještě staří Keltové. Zdá se to být až skoro neuvěřitelné, ale uvedené předměty pocházejí ještě z doby před naším letopočtem, tedy i před vznikem křesťanství.
Unikátní nález mohou od tohoto týdne vidět všichni zájemci na výstavě v žateckém muzeu. Ostatně nalezené předměty odpočívaly řadu staletí v lese u potoka víceméně jen kousek od Žatce. Bylo to v lesním porostu poblíž Stebna u Kryr na Podbořansku.
„Nález převzalo Národní muzeum v Praze. Celé místo bylo odborně prozkoumáno a předměty prošly konzervačními a restaurátorskými zásahy. V žateckém muzeu je nyní tento poklad vůbec poprvé představen veřejnosti. K dispozici tam bude až do 30. dubna. Od konce května pak bude k vidění v souborné expozici Keltové v Čechách v prostorách Národního muzea v Praze,“ upřesnil Petr Holodňák, archeolog z Regionálního muzea K. A. Polánka v Žatci.
Bronzová nádoba, první svého druhu ve střední Evropě
Mezi nalezenými předměty byla unikátní bronzová nádoba, tzv. teglia, první svého druhu ve střední Evropě. V ní byl položen bronzový náramek, na kterém byly navlečeny tři opaskové kroužky. Dalších šest kroužků leželo v nádobě volně. V blízkosti byly ještě úlomky z dalších předmětů. „Nejhodnotnějším předmětem z celého pokladu je právě bronzová nádoba. Ta byla vyrobena v některé z etruských dílen ve střední Itálii na přelomu 4. a 3. století př. n. l.,“ sdělil Petr Holodňák. Mísa byla součástí honosných jídelních servisů a sloužila společně s bronzovým džbánem k omývání rukou během hostiny.
Proč byly věci uloženy do země a proč zrovna v místě mezi třemi velkými balvany? Historikové pro to mají vysvětlení. Přijďte se podívat do muzea a všechno se dozvíte. „Je to opravdu pozoruhodný poklad. Využijte jedinečnou příležitost a přijďte se podívat! V žateckém muzeu je nález vystaven jen do 30. dubna,“ zve návštěvníky Petr Holodňák.