Louny – Jeden z nejslavnějších lounských rodáků, kapitán Otakar Jaroš, padl před 75 lety jako československý voják v tehdejším Sovětském svazu při bojích s německými okupanty. Město uspořádalo tradiční vzpomínku na tohoto hrdinu ve čtvrtek 8. března v areálu ZŠ a MŠ Otakara Jaroše a později u jeho rodného domu v Jarošově ulici, kde má i malou pamětní desku.
Setkání uspořádalo město Louny a Česko – ruská společnost v Lounech, zúčastnili se zástupci města a dalších organizací a instuticí. K rodnému domu Otakara Jaroše byly položeny květiny a věnce, obřadu se zúčastnili i strážníci městské policie.
Otakar Jaroš zahynul 8. března 1943 jako jeden z důstojníků československé jednotky založené v Buzuluku v tehdejším Sovětském svazu a vytvořené pro boj proti fašismu a obnovení naší okupované vlasti. Podle článků historiků to byl velký vlastenec a zastánce ideálů T. G. Masaryka. Narodil se v Lounech v srpnu 1912 v jednom z domků v Kotěrově kolonii. Většinu dětství však strávil v Mělníku, kam se jeho rodina brzy přestěhovala.
Po gymnáziu vystudoval vojenskou akademii, z československé armády však byl propuštěn po 15. březnu 1939, kdy byla zahájena okupace celé české země a vytvořen tzv. Protektorát Čechy a Morava. Jaroš se okamžitě rozhodl zapojit do odboje proti fašistům a po několika pokusech se mu přes Polsko podařilo dostat do Sovětského svazu, který zanedlouho němečtí vojáci také přepadli a začala dlouhá a těžká válka. Český důstojník padl 8. března 1943 v městečku Sokolovo nedaleko Charkova na území dnešní Ukrajiny. Sovětská vláda mu později za jeho statečnost udělila vyznamenání hrdina Sovětského svazu. Tento titul dostal jako vůbec první cizinec za hrdinství prokázané v bojích při druhé světové válce na sovětském území.