Foto: město Louny
Louny

Louny - Odpadu v Lounech je moc. Poplatek za jeho svoz mají občané široko daleko nejnižší. Je dán dle velikosti nádoby. V roce 2025 má město povinnost vytřídit alespoň 60 procent recyklovaného odpadu, jako je papír, plasty, sklo, kovy, elektroodpad, bioodpad, jedlé oleje a tuky nebo textil, z celkového množství komunálního odpadu. Zda se cíl podaří splnit, závisí na přístupu občanů.

„Startovní pozice není vůbec optimistická, loni jsme totiž dosáhli pouze 26 % a předloni 23 %, což není ani polovina ze stanoveného cíle pro příští rok,“ krčí smutně rameny radní pro životní prostředí Jaromír Suchan. Jaká sankce hrozí, pokud cíl Louny nesplní? „V případě, že nesplníme cíl mít vytříděno 60 % toho, co by se dalo ještě třídit, hrozí nám podle nové odpadové legislativy pokuta až 200 tisíc korun,“ odpověděl mluvčí města Marcel Mihalik. Šedesát procent přitom není konečných. „V roce 2030 je cíl 65 % a v roce 2035 musí být podíl vytříděného odpadu dokonce už 70 %,“ doplnil. Jak k tomu dojde, je na každé obci a jejích občanech.

„Město Louny pravidelně pořádá sběrové soboty, denně je otevřený sběrný dvůr v Rybalkově ulici, tamtéž letos otevřelo i Re-use centrum, v intervalech umisťuje do různých částí města velkoobjemové kontejnery na bioodpad, investuje do rozšiřování míst pro nádoby k třídění, buduje polopodzemní kontejnery, veřejnost má také možnost požádat si a zdarma získat kompostér na bioodpad. Právě toho je nejvíc,“ zdůrazňuje vedoucí odboru komunitního rozvoje a participace Petra Kotková.

Podle analýzy, kterou si nechaly Louny zpracovat, je bioodpadu v popelnicích na směsný odpad až 30 procent. „Jestliže by občané bioodpad lépe zpracovávali, k cíli bychom se přiblížili. Je pochopitelné, že v rodinných domech se zahradou je kompostování díky kompostéru snazší, stejně tak pro zahrádkáře, než v bytových domech na sídlištích. I nad zajištěním těchto lokalit a lepším rozmístěním budeme ale pracovat,“ slíbil radní pro životní prostředí.

„Snahou Loun je zachovat nízký poplatek za svoz komunálního odpadu. Na druhou stranu není ekonomicky uvážlivé doplácet z rozpočtu za lidi, kteří programově netřídí. Tam potom pravděpodobně nezbyde než zvýšit poplatky na každého občana, protože jej v Lounech máme široko daleko nejnižší,“ zdůraznil mluvčí radnice.

Řešení, jak mít uklizené, čisté město a s nízkým poplatkem za odpady je na každém občanovi. „Začít může už tím, že sešlápne plastovou lahev nebo rozloží papírovou krabici tak, aby bylo v kontejneru místo pro další,“ vyzývá Kotková. Že třídit a jít naproti zákonným limitům jde, je vidět na sousedním Mostu se 61 900 obyvateli, kde mají vytříděno zhruba polovinu odpadů, co vyprodukují.

Louny v reakci na výzvu, kterou před české obce a města postavila nová odpadová legislativa, spustily informační a edukační kampaň. Její součástí jsou videa. Promítána budou kromě sociálních sítí v lounském divadle a kině nebo taky při příchodu na recepci do plavecké haly. Dvě z nich v animované podobě si můžete pustit:

 

Víte, že…
900 korun ročně na hlavu platí v Podbořanech či Žatci. V Postoloprtech, Černčicích či Lenešicích dokonce víc jak tisícovku. V Lounech činí minimální poplatek 388,80 korun za rok, zvyšuje se s velikostí nádoby (v litrech). (TZ)

REKLAMA
REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru