Žatec - Připomíná výdech z lodi nebo periskop ponorky. Má kliku a po zatočení zpívá a vypráví o místě, kde stojí. Před synagogou v Žatci vyroste 21. září tzv. Poesiomat.
Poetické mluvítko nabídne posluchačům díla slavných žateckých rodáků, básně a písně o chmelu a několik skladeb v němčině a jidiš. Instalace Poesiomatu vzešla z Participativního rozpočtu Tvoříme pro Žatec pro rok 2023. Poetické mluvítko slavnostně odhalí starosta města Radim Laibl, autor projektu Ondřej Kobza a navrhovatel žateckého Poesiomatu Martin Kos.
Poesiomaty umisťuje od roku 2015 do ulic českých i zahraničních měst spolek Piána na ulici zakladatele Ondřeje Kobzy. „Původně šlo především o jukeboxy na básně, dnes nám jde hlavně o zachycení genia loci. O historickou, kulturní a symbolickou paměť místa,” vysvětluje autor projektu Ondřej Kobza.
Dialog Oráče se smrtí nebo legendární muzikál
Poesiomat v Žatci tak nabídne píseň ze Starců na chmelu, dialog Oráče ze Smrtí z nesmrtelného díla Jana ze Žatce či znělku městského rozhlasu, kterou pro Žatec složil místní rodák Karel Reiner. „Posluchači se mohou těšit také na recept na bylinkový čaj od Maria Treben z její Boží lékárny nebo se s doktorem Emilem Holubem, jedním ze slavných absolventů žateckého gymnázia, vydají do země Mašukulumbů,” láká na poslech navrhovatel a jeden ze spoluautorů dramaturgie Martin Kos. „A protože Poesiomat je o poesii, nabídne Poesiomat báseň žateckého patriota Adolfa Seiferta o chvále žateckého kraje či báseň neznámého autora o Hrnčířském náměstí,” dodává Kos.
Žatec se instalací Poesiomatu zařadí po bok více než padesátky českých a zahraničních měst. Poetická mluvítka oslovují kolemjdoucí například v kazašské Astaně, irském Dublinu či americkém Buffalu.
Slavnostní odhalení žateckého Poesiomatu se uskuteční v sobotu 21. září ve 12 hodin před synagogou. Akce bude součástí oslav 1. výročí zápisu Žatce a krajiny žateckého chmele na listinu světového kulturního dědictví UNESCO.