Chomutov – Kamencové jezero zahájí letní sezónu v obvyklém termínu, tedy 1. května. Finišující přestavba v západní části areálu ji ovlivní jen zpočátku. Vrchol léta si již návštěvníci užijí naplno a dokonce s rozšířeným komfortem.
„Není důvod začátek letní sezony posouvat,“ říká Věra Fryčová, ředitelka Zooparku Chomutov, pod nějž Kamencové jezero patří. „Lidé už jsou na koupání a procházky kolem jezera natěšení a uzavírek si "užili" dost za covidu,“ dodává. Stavební práce totiž mírně omezí jen první měsíc provozu, tedy květen.
Areál nebude během něj přístupný z Přemyslovy ulice, kde stavební firma ještě dokončuje rozsáhlou rekonstrukci vstupní části. Naopak vstup na písčitou pláž ve směru od Otvic i vrátnice v ulici Tomáše ze Štítného budou návštěvníkům otevřené od prvního dne. „Od začátku května začneme také prodávat permanentní vstupenky a přijímat objednávky na převlékací kabinky,“ doplňuje Fryčová. V plném provozu již bude také kemp.
Cena sezónních i jednorázových vstupenek zůstane pro letošek na stejné výši jako v loňském roce. Vedení Kamencového jezera i chomutovské radnice při svém rozhodnutí vzalo v potaz právě i drobná omezení, která budou provoz na počátku letošní sezony provázet.
Kompletně přebudovaný hlavní vstup, stejně jako zcela nový vstup od parkoviště u Aquasvěta, budou otevřeny během června. „Pro Kamencové jezero i turismus v Chomutově jsou to zásadní investice. Možná drobně ovlivní úvod letošní sezony, ale všechny budoucí zásadně změní. A to v dobrém,“ říká David Dinda, náměstek primátora pro rozvoj a investice města.
Západní část areálu přístupná z Přemyslovy ulice už se postupně mění v zelenou pěší zónu, která ponese název Kamencové náměstí. Stávající parkoviště nejenže pojme více automobilů, ale bude mít i ekologičtější povrch, protože nepropustný asfalt nahradil štěrkový trávník. Také střechy nové pokladny a boxů na kola budou zelené a dešťová voda bude svedena do retenčních nádrží určených k zásobě pro závlahu. Okolní vzduch bude ochlazovat voda z fontány, která je na míru navržená právě pro veřejný prostor před Kamencovým jezerem.
Nový vjezd z Mostecké ulice zase výrazně zjednoduší návštěvníkům cestu do kempu a zároveň uleví dopravě v ulici Tomáše ze Štítného. Také však rozšíří parkovací možnosti pro běžné návštěvníky areálu, kteří budou moci svůj automobil odstavit na rozlehlém parkovišti u aquaparku a ke vstupu do areálu využijí nově vybudovaný vchod pro pěší.
Parkování na odstavných plochách bude opatřeno závorovým systémem. „Potřebujeme vědět, kolik je na místě v danou chvíli vozů a jestli se tam vejdou další. Cílem tohoto opatření je snaha zabránit vjezdu aut do rezidenční čtvrti, když už se tam nevejdou. Chceme, aby přijíždějící návštěvníci areálu měli tuto informaci včas a mohli zvolit jiné parkoviště, třeba u aquasvěta. Vjezd na parkoviště bude zdarma," vysvětluje David Dinda.
Město do přestavby obou vstupů investovalo zhruba sto milionů korun. Velkou část pokryjí evropské dotace. „Jde o největší investici po dlouhé době. Areál opustí řemeslníci s posledním dubnem, na začátku června by mělo být kompletně hotovo i kolem areálu," uzavírá Dinda. Podle primátora Chomutova Marka Hrabáče si je město vědomé, že investice do odpočinkových a turistických zón v Chomutově jsou důležité. „Vnímáme, jak masivně investuje Most do zázemí kolem nového jezera. Zatím se jeho otevření nijak neprojevilo na návštěvnosti Kamencového jezera. Nicméně i my musíme zajistit návštěvníkům komfort, aby se tak v budoucnu nestalo," podotýká Hrabáč.
Výhodou Kamenového jezera je podle vedení města i specifické složení vody, díky kterému má dobré parametry i v době, kdy je řada populárních koupacích vod uzavřena z důvodu přemnožení sinic. Stav vody provozovatel koupaliště neustále sleduje. „Vody je více než loni, aniž bychom ji museli dopouštět. Nicméně stále pracujeme na tom, abychom nemuseli využívat vodu z přivaděče. Proto i v případě jakékoliv výstavby volíme řešení, které umožňuje zasakování vod v maximální míře," podotýká Dinda.
Město počítá i s vybudováním zařízení, které bude přefiltrovávat použitou vodu z aquasvěta tak, aby se mohla použít k dopouštění jezera. „Plánujeme také hydrogeologický průzkum, abychom mohli udělat vrt, ze kterého by se mohla dopouštět do jezera voda specifická tamním chemických složením. Víme, že jí je v okolí dost, jenže se tlačí nahoru zrovna v místech, kde ji nepotřebujeme," dodává Dinda s tím, že jde o sklepení některých domů v okolí jezera.