Louny - Od narození operní divy Boženy Kacerovské, přesněji Boženy Kačerovské v domě na Pražské ulici čp. 84 právě dnes uplynulo 140 let (4.8.1880 Louny – 7.2.1970 Louny).
V rodišti navštěvovala obecnou i měšťanskou školu a jejího pěveckého nadání si nejprve všiml jiný lounský rodák, hudební skladatel a varhaník Eduard Tregler. Ten jí doporučil studium v tehdy věhlasné pražské Pivodově pěvecké škole, kde učil skladatel a dirigent Karel Kovařovic, pod jehož vedením se stále zdokonalovala.
Když se stal Kovařovic v r. 1900 šéfem opery Národního divadla, svěřil v r. 1901 hlavní roli v Aidě právě Kacerovské a tahle mimořádně pohledná zpěvačka pak svým sopránem ohromila nejprve Národní divadlo a poté od roku 1906 i Paříž, kde žila dalších 18 let.
Postupně si vybudovala postavení vyhledávané interpretky opusů Richarda Wagnera a Ludwiga van Beethovena na předních scénách západní Evropy.
Po celou kariéru propagovala českou hudbu a na své recitály pravidelně zařazovala písně a árie A. Dvořáka, Z. Fibicha, R. Frimla, O. Nedbala, J. Suka a také Eduarda Treglera.
Za Velké války podporovala dobročinnými koncerty první československý odboj. Po 1. světové válce ukončila uměleckou dráhu a začala pedagogicky působit v Paříži a od roku 1924, kdy se natrvalo vrátila do Čech, si otevřela vlastní pěveckou školu v Praze.
V Lounech měla stále rodinu a během odloučení kontakt s rodným městem nikdy nepřerušila.
Když jí v roce 1947 zemřela maminka, odstěhovala se do rodného města a spolu s bratrem se usadili v domě čp. 133 v ulici Beneše z Loun. Tam také až do konce života dávala soukromé hodiny zpěvu.
Zemřela v devadesáti letech a přežila všechny své příbuzné, které v závěti žádala, aby jí po její smrti probodli srdce. Poslední přání už tak nemohl nikdo splnit …