Vyšetření dětí na magnetické rezonanci je v mostecké nemocnici nově možné v celkové anestezii
Foto: Krajská zdravotní
Zajímavosti

Most - Lékaři v mostecké nemocnici od září nově provádí vyšetření magnetickou rezonancí u dětí v celkové anestézii. Nemocnice má k dispozici nutný anesteziologický přístroj k magnetické rezonanci (MR) a příslušnou infuzní techniku a monitoring včetně plynového modulu tak, aby bylo možné podávání plnohodnotných anestezií a sedací za bezpečných podmínek. Dětští pacienti z Mostu a okolí tak nebudou muset za tímto vyšetřením cestovat.

„Dětský MR program“ bude zatím prováděn dvakrát měsíčně, a to u plánovaných pacientů. Pokud bude ale zvýšený zájem, počítá se s rozšířením programu. Podmínkou je hmotnost dítěte, která musí být nad 5 kg. Pacient bude den předem hospitalizovaný v Nemocnici Most.

„Primárně se jedná o dětské pacienty, kdy požadavky na jejich vyšetření jsou poměrně veliké a doposud jsme je museli odesílat na jiná pracoviště většinou do Prahy. Jsem tedy velmi rád, že jsme nyní dětem schopní tuto diagnostiku poskytnout přímo u nás a věřím, že tuto novinku ocení i rodiče, pro které převozy dětí na vyšetření často představují problém. Určitě toto ale využijeme i u indikovaných dospělých, konkrétně například u těch, kteří mají diagnostikovanou klaustrofobii a toto vyšetření je pro ně tedy bez anestezie nekomfortní. Tuto službu ale budeme poskytovat i samoplátcům, kteří mají z magnetické rezonance z nějakých důvodů obavy,“ říká k této novince Ing. Pavel Markalous, ředitel Krajské zdravotní – Nemocnice Most.

Anestezii či sedaci budou zajišťovat erudovaní lékaři anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) mostecké nemocnice s náležitou praxí v oboru. „U malých dětí je sedace nebo celková anestezie při vyšetření na magnetické rezonanci nutná zejména proto, že nevydrží být v nehnuté poloze po nezbytnou dobu vyšetření. Navíc není žádný důvod k obavám, jedná se o standardní anestezii, kterou dětem běžně poskytujeme. Dítě se tady uspává opravdu jen na toleranci zajištění dýchacích cest nebo na to, aby si spontánně ventilovalo. U dospělých pacientů je to většinou proto, že trpí klaustrofobií, čili jim nedělá dobře průjezd tím tunelem. Ale může tam být i celá řada jiných problémů, jako jsou silné bolesti zad, nohou, nevydrží ležet v klidu 30 minut – to jsou pak zejména psychiatričtí pacienti,“ přibližuje výkon MUDr. Miroslav Peleška, primář mosteckého ARO, který první anestézii v rámci magnetické rezonance u malého pacienta zajistil.

Jednoznačným cílem je zkrátit čekací termíny na magnetickou rezonanci v anestezii či sedaci u malých dětí a zlepšit tak kvalitu a také dostupnost zdravotní péče v Ústeckém kraji.

REKLAMA
REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru