Most - Italské Prosecco stoupá v Česku na žebříčku popularity svižným tempem. Jak nenaletět obchodníkům a koupit si kvalitní lahev za nepřemrštěnou cenu se lidé učí v centru Mostu.
Šumivý mok má většina lidí spojený se šampaňským, přičemž o poslední noci v roce si většina lidí připíjí sektem české produkce. Je logické, že pravé francouzské šampaňské většina nikdy neochutnala. Jedna láhev tohoto vytříbeného pití stojí i několik tisíc korun. Tajemství bublinek naštěstí odhalili i Italové, kteří světu dodali Prosecco – šumivý nápoj výborné chuti za dostupnou cenu.
Jeho kouzlu propadl před lety i Jan Hawelka, zakladatel kaváren Lagarto. V mosteckémLagarto Deli začal pořádat ochutnávky šumivého vína Prosecco spojené s přednáškou, jejichž obliba roste stejně rychle jako slabost pro tento nápoj. „Jde o velmi veselé večery, které končí opravdu pozdě po oficiální zavírací době,“ směje se Jan Hawelka, než zvážní: „Přednášky pořádám nejen kvůli ochutnávce, jak může výborné Prosecco chutnat, ale hlavně jako osvětu. Ukážu přítomným hlavní znaky na lahvi, podle nichž poznají, jaké Prosecco si kupují a jestli vůbec jde o Prosecco. Už jsem totiž narazil na lahve, které se jako Prosecco tvářily, nicméně s ním neměly vůbec nic společného,“ podotýká Hawelka.
V průběhu přednášky ochutnají účastníci několik značek, k občerstvení se podávají italské dobroty. „Ve zkratce můžu říct, že pravé Prosecco se pije mladé, zpravidla do tří let od lahvování. Na rozdíl od šampaňského nezraje v láhvi, ale v tanku. Po nalití má na hladině hustou krémovou pěnu. Je světlounce slámově žluté a nemá těžké tóny, takže je ideální i k dobré večeři, protože nepřebíjí chuť pokrmu,“ podotýká Hawelka.
Pokud jde o indicie na láhvi, jsou snadno zapamatovatelné. „Prosecco se podle tlaku v láhvi dělí na Spumante, pro které je typické intenzivní a dlouhotrvající perlení. Nižší tlak pak má tzv. Frizzante, jež se vyznačuje většími bublinkami a perlení je kratší. Někteří čeští obchodníci spoléhají na neznalost zákazníků a prodávají levnější Frizzante za cenu Spumante. Pokud si však prohlédnete lahev a zjistíte, že nemá korkový špunt a chybí označení DOC případně ještě kvalitnější DOCG, o Spumante se rozhodně nejedná,“ podotýká Hawelka.
V průběhu ochutnávky se účastníci dozvědí, že Prosecco pochází jen z nevelké oblasti na severu Itálie, dále kde se rodí Prosecco opravdu nejvyšší kvality. Zjistí také, zda je více oslovil nápoj z oblasti Valdobbiadene, který se vyznačuje ovocnou chutí a je sladší, anebo zahoří pro oblast Conegliano, jejíž Prosecco má bylinkové tóny a minerálnější chuť.
O ochutnávky je velký zájem, nicméně nejbližší se bude konat až v prosinci. „Je potřeba sledovat náš profil na facebooku, kde je zveřejňujeme. Samozřejmě pokud se ozve skupina ideálně deseti lidí, domluvíme se na termínu dle jejich přání a našich možností,“ uzavírá Jan Hawelka.