Štětí - V severočeském Štětí se podaří odstranit vybydlenou budovu, někdejší ubytovnu. Je ostudou města. S podobnými objekty se potýká velká řada obcí a měst v Ústeckém i Karlovarském kraji. Co pro Štětí taková likvidace znamená? Co se tam teď změní? Bude se v podobných projektech pokračovat? A jak vůbec pomoci strukturálně postiženým regionům? Přinášíme rozhovor s místostarostou města Štětí Miroslavem Andrtem.
Proč vnímáte demolici budovy v Pivovarské ulici ve Štětí jako důležitou?
Především se po téměř dvaceti letech podaří odstranit objekt, který již neslouží svému původnímu účelu a je ostudou našeho města. Dělnické ubytovny se ve Štětí začaly stavět od 50. let 20. století v souvislosti ze založením a rozvojem štětských papíren. V té době bylo třeba ve městě, které teprve začínalo mít ryze průmyslový charakter, ubytovat stovky dělníků, z nichž se pak většina ve Štětí i natrvalo usídlila a založila své rodiny. Celkem osm ubytoven tak mělo sloužit jako přechodné bydlení, než se postavily nové byty na sídlištích. Demoluje se ta první z nich, která zůstala kvůli zkrachovalé firmě a následným soudním tahanicím o určení vlastníka mnoho let opuštěná a ponechaná na pospas sběračům kovů, vandalům a bezdomovcům, a její záchrana či jakákoliv rekonstrukce je prakticky nemožná nebo nepřiměřeně drahá.
Co to přinese pro občany města?
Výrazně se zlepší ráz města nedaleko od samotného centra a zvýší se tak i pocit bezpečí zdejších obyvatel. Navíc se po revitalizaci tohoto území vytvoří lepší podmínky pro trénování mladých hasičů, protože pozemek přiléhá ke hasičské zbrojnici profesionálních i dobrovolných hasičů.
A budou nějaké projekty v této oblasti pokračovat?
Přímo ve městě v tuto chvíli podobně vyhospodařený objekt nemáme, protože z těch původních osmi ubytoven jsou tři v majetku soukromých firem, které je zatím provozují. Jeden objekt provozuje jako svou ubytovnu pro sociálně slabší spoluobčany přímo město a další dvě jsou také v majetku města a jsou v nich malometrážní byty se sociálním nájemným. Sousední bývalou ubytovnu vedle té demolované Město Štětí vykoupilo již před deseti lety a přebudovalo ji na bytový dům s celkem 24 malometrážními byty, které slouží trvalému bydlení. Situace se nám ale zhoršuje na našich místních částech - dříve samostatných vesnicích, kterých má město celkem 9. Vzhledem k tomu, že většina tohoto území patřila do bývalých Sudet, je zde velké množství vyhospodařených zemědělských areálů, ale i původních velkých statků, které již neslouží svému původnímu účelu, chátrají nebo se také stávají předmětem tzv. "byznysu s chudobou", kde jsou pak sestěhovávány rodiny pobírající sociální dávky. Město samotné nemůže řešit všechny tyto historicky vzniklé problémy a selhání soukromého kapitálu, ovšem někde tyto brownfieldy zabírají poměrně rozsáhlé území v samém centru obcí - například zdevastovaný zámek a velkostatek v obci Chcebuz. Vzhledem k charakteru našeho území by nám určitě pomohlo, kdyby byly nějaké systémové finanční prostředky, které by byly cíleny právě do území, kde bojujeme s řadou sociálních nerovností a od konce 2. světové války je spíše vybydlováno.
Jak situaci vyřešit?
S poměrně velkou nadějí a očekáváním hledíme k programu RESTART (o programu více info tady), který je právě takovýmto systémovým nástrojem, který pomůže řešit celé území komplexně, posílit jeho infrastrukturu, odstranit staré zátěže a vytvořit podmínky pro jeho další rozvoj.
Pokud mají strukturálně postižené regiony dohnat ztrátu ve svém rozvoji oproti jiným regionům v ČR, musí se pro ně hledat velmi progresívní řešení, která tuto prohlubující se propast překlenou. Zcela klíčové jsou investice do lidí a lidského kapitálu - kraj se musí pro ně stát atraktivní tak, aby měli důvod zde zůstávat nebo se sem dokonce stěhovat. To znamená nabídnout jim třeba chytrá řešení (SMART) v dopravě, v cestovním ruchu, přístupu k datovým sítím a aplikacím, likvidaci odpadů, využívání obnovitelných zdrojů, ve školství apod., a být lídry v těchto oborech. Pokud nezačneme být v něčem jedineční a nebudeme-li mít smysl a cit pro tep doby, nikdy zbytek republiky nedoženeme. Proto se hovoří o RESTARTu, tedy o jakémsi novém začátku a nových příležitostech - když se to nepodaří, pak už zbude prostor jen pro resuscitaci...