Ústí nad Labem - V minulém týdnu si užili promoci první absolventi navazujícího magisterského studijního programu „Energetika“, oboru „Energetika-teplárenství“. Jedná se o dlouho potřebný obor v ústeckém regionu, který je nyní realizován na Fakultě strojního inženýrství UJEP v Ústí nad Labem.
Úspěšně odpromovalo prvních deset absolventů navazujícího magisterského studijního oboru „Energetika-teplárenství“. Studenti získali titul inženýr a již se aktivně zapojili do práce v průmyslových podnicích v Ústeckém kraji. Potřeba vysokoškolsky vzdělaných odborníků v energetice je přímo zakotvena v článku 3.1 Státní energetické koncepce, kterou vypracovalo MPO ČR. Ústecká univerzita se realizací tohoto programu řadí mezi několik málo dalších vysokých škol, které v tomto oboru poskytují vysokoškolské vzdělávání.
„Jsme velice rádi, že se nám podařilo dotáhnout do konce myšlenku realizace inženýrského vzdělávání v energetice na naší fakultě. Studenti jsou dobře připraveni pro praxi, firmy si je rozebraly již během studia. Věřím, že se neztratí. Během realizace prvních dvou let tohoto studijního oboru Energetika-teplárenství jsme získali řadu podnětů na jeho vylepšení a do budoucna chceme ještě více spolupracovat s odborníky z praxe v oblasti energetiky při vzdělávání nových inženýrů,“ říká prof. Štefan Michna, děkan fakulty.
„Jsem potěšen, že absolventi, kteří předtím úspěšně dokončili bakalářské studium téhož studijního programu, pokračovali ve studiu inženýrském. Energetika k našemu regionu patří a myslím si, že výchova takovýchto odborníků na inženýrské úrovni naší fakultě přísluší. Jsem rád, že jsem také mohl být součástí slavnostního aktu předávání titulů novým inženýrům v energetice,“ uvádí Vladislav Síťař, garant bakalářského studia v energetice.
Studijní náplň oboru Energetika-teplárenství reaguje na společenskou potřebu přípravy vysokoškolsky vzdělaných odborníků s příslušnými teoretickými i odbornými znalostmi. Absolventi by měli být schopni reagovat na potřeby praxe, se kterou již během studia úzce spolupracovali. Měli by umět realizovat inženýrská díla v oblasti energetiky, modelovat energetické procesy, včetně posuzování
energetických a ekonomických ukazatelů.
„Být přítomen obhajob závěrečných prací dnešních již inženýrů v oblasti energetiky byl příjemný pocit. Drtivá většina prací byla spojena s řešením úkolů z praxe, v nichž studenti prokazovali detailní znalost definovaných problémů,“ dodává doc. Milan Chalupa, vedoucí Ústavu strojů a energetiky.
„Studium mi dalo mnoho cenných vědomostí, díky kterým se cítím být platný v pracovním kolektivu. Uplatnění jsem našel velice rychle a to přímo v mém oboru. Jako absolvent této fakulty se cítím na trhu práce jako poměrně žádané zboží. Z počátku studia jsem tomu ale nevěřil, proto jsem nyní mile překvapen,“ sděluje s úsměvem čerstvý absolvent Ing. Martin Kratochvíl.
Studijní program Energetika-teplárenství umožňuje středoškolským studentům pokračovat ve vysokoškolském studiu v oblasti energetiky našeho regionu.
(kas)