Žatec - Vylepšit podobu části Žatce pod hradbami, tedy lokalitu Podměstí, chce město Žatec. Hodlá na tom spolupracovat i s obyvateli města. Skupina mladých lidí ze Žatce už přišla dokonce s vlastním návrhem.
Rada města Žatce v minulém týdnu pověřila Odbor rozvoje a majetku města, aby nechal vypracovat studii využitelnosti pro lokalitu Podměstí. Radní na studii schválili částku 180 tisíc korun.
„Je to úplně první krok, díky kterému chce získat informace o celé lokalitě. Její stav si uvědomujeme a chceme ho řešit komplexně. Proto potřebujeme podrobnější údaje, jako například o demografickém vývoji, o občanské vybavenosti, o možnostech dopravních řešení,“ vysvětlila vedoucí Odboru rozvoje a majetku města Kateřina Mazánková. Radnice hodlá informace využít i k případnému podání žádosti o dotaci, neboť počítá, že bude možné získat finanční podporu na regeneraci území.
Zatímco město chce připravovat plány pro modernizaci celého Podměstí, skupina mladých Žatečanů ze spolku A dál? přišla s nápadem na obnovu centra lokality, tedy náměstí před kulturním domem Moskva. Zeleň na veřejném prostranství je přerostlá, prostor nepřehledný a nevzhledný, asfalt popraskaný, lavičky rozbité a vodní prvek už dlouhá léta nefunkční.
Problém si uvědomuje i vedení radnice. „Lokalita byla v minulosti hojně využívána k odpočinku a relaxaci, hlavně veřejné prostranství kolem vodotrysků. Ale z mého pohledu je dlouhodobě zanedbávána. Mělo by se věnovat více pozornosti i kvůli kulturnímu domu Moskva, kam přichází spousta návštěvníků,“ řekla místostarostka Jana Nováková.
Spolek A dál? na současnou podobu centra Podměstí nejen upozorňuje, ale také nabízí radnici spolupráci. O ní se bude dál jednat. Jisté už je, že 23. června se uskuteční setkání s obyvateli lokality, které zajišťuje právě spolek A dál?
„Akce bude setkáním našeho spolku a občanů. Budeme prezentovat nashromážděné historické fotografie, připraven bude fyzický model území, nad kterým budeme diskutovat o vlastních nápadech na proměnu náměstí. Rozdávat budeme krátký dotazník a občané se mohou zapojit do dalších drobných aktivit,“ popisují členové spolku A dál?
Budoucí proměna centra Podměstí by podle skupiny mladých lidí měla vzejít z architektonické soutěže. „Jedná se o moderní přístup k plánování města a zlepšuje obraz obce v celonárodním měřítku,“ vysvětlují členové spolku, kteří nabízejí pomoc i při přípravě případné soutěže. „Je to nastupující generace, které vzhled města a dění v něm není lhostejné. Jejich aktivity si velice vážím a jsem ráda, že i mladí mají zájem o to, jak by měla tato lokalita, a nejen ta, v budoucnu vypadat,“ ocenila přístup spolku Jana Nováková.
Centrum Podměstí, prostor před obchodním domem Zlatý chmel a kulturním domem Moskva, získalo svou současnou podobu v 60. letech. Po demolici 79 původních objektů se na základě architektonické soutěže vybudovalo nové centrum lokality, a to podle návrhu ing. Arch. Vratislava Štelziga. Součástí návrhu byl výškový obytný dům, obchodní dům a kulturní dům, jenž měl sloužit i chmelařským oslavám.
K atraktivitě místa přispěl také vodní prvek s keramickými prvky v terénním zálivu jako ústřední motiv nového náměstí. Kulturní dům Moskva patří mezi urbanisticky zajímavé stavby, a to hlavně díky výtvarně řešené fasádě, mohutné střeše, kovovému vstupnímu portálu a soklu z čedičových kostek. Vratislav Štelzig a František Machač získali za projekt společenského domu v Přehlídce architektonických prací za období 1972 – 1973 třetí cenu za interiér.