Lounsko – Syslové, kteří se vrátili do krajiny Českého středohoří kolem Rané, se začínají probouzet z dlouhého zimního spánku. I když jsou dny ještě chladné, zoologové ze Správy CHKO České středohoří se tento týden vydali do terénu a právě na svazích Rané několik rychlých huňatých zvířat už zahlédli.
„Zimní spáči již vstávají. Přestože úterní počasí syslím aktivitám příliš nepřálo, několik jedinců se kolegům v krajině na Rané po zimě stydlivě ukázalo,“ uvedli správci chráněné krajinné oblasti na svých stránkách.
Syslové se do oblasti Středohoří v posledních letech vracejí ve velkém, jinak jsou ovšem v ČR stále považováni za kriticky ohrožený druh. Zvířat ve svazích na Rané i v jejím okolí přibývá hlavně díky aktivitám ochránců přírody. Například i v lokalitě Písečný vrch, ležící jen kousek od Rané, bylo loni v létě vypuštěno do krajiny kolem šedesáti nových syslů.
„Na Písečném vrchu se přestalo hospodařit, tamní step postupně zarostla a syslové vymizeli. Chtěli jsme populaci obnovit. O místo jsme pečovali, vyřezali náletové dřeviny, obnovili pastvu. Věříme, že se tam vypuštění syslové zabydlí. Na nedaleké Rané se jim totiž daří výborně,“ uvedl už loni v srpnu Vladislav Kopecký ze Správy CHKO České středohoří.
I když v rámci celé ČR je sysel silně ohroženým živočišným druhem, na svazích Rané u Loun se mu daří dobře. Na podzim 2015 experti odhadovali velikost tamní populace na 730 jedinců, což tehdy činilo podíl 15% ze všech syslů v ČR. Rozvoj syslí kolonie ovšem neprobíhal samovolnou a přirozenou cestou a museli mu v letech předtím také hodně pomáhat odborníci - ochranáři. Díky jejich zásahům se syslí populace na Rané během posledních pěti let rozrostla o 280 zvířat.
Sysel obecný byl přitom ještě v 50. letech označován za zemědělského škůdce, nyní však je kriticky ohroženým druhem. V ČR žije jen na posledních zhruba 36 lokalitách. Počet syslů v ČR se nyní odhaduje na 4300 - 5000 jedinců. Syslové vymizeli především kvůli změnám v krajině a ve způsobu zemědělského hospodaření ve druhé polovině minulého století, kdy ubyly louky a remízky, krajina se rozorala, stromy a křoviny byly pokáceny a pole se spojila do velkých lánů. Syslům škodilo i používání chemických prostředků v krajině, například hnojiv nebo látek proti škůdcům.