Ústecký kraj - Případy nákazy žloutenkou v Ústí nad Labem stále přibývají. V prvním listopadovém týdnu hygienici evidovali již 237 onemocnění.
Žloutenka se začala šířit i mimo Ústí. První případy onemocnění byly hlášeny už i z Mostecka, Teplicka, Děčínska a Litoměřicka. Hygienici na svých stránkách v těchto dnech zveřejnili informace o tom, co je vlastně hepatitida A za nemoc a jak se před ní chránit. Základním pravidlem je důkladné mytí rukou, minimálně před jídlem a po návratu domů. A na akcích s větším počtem lidí by měli mít občané u sebe alespoň antibakteriální gel.
Co je žloutenka a jak se projevuje
Virový zánět jater typu A, lidově žloutenka, je onemocnění přenosné špinavýma rukama. Možný je i přenos znečištěnými potravinami nebo vodou. Virus vstupuje do těla ústy a vylučuje se stolicí. Ve střevech se pomnoží a krví putuje do jater, kde způsobí zánět. Projevy onemocnění jsou nechutenství, únava, bolest v horní části břicha, případně zad, změna barvy moče a stolice a zežloutnutí očního bělma nebo pokožky.
U dětí toto onemocnění probíhá velmi lehce, často bez příznaků a takto nemocné dítě může nakazit děti další a hlavně rodiče. Proto musí být všechny osoby, které byly s nemocným v úzkém rodinném kontaktu nebo v dětském kolektivu preventivně vyšetřeny, celkem 3x v rozmezí 50 dní, což je maximální inkubační doba. Současně je těmto dětem zakázána účast na dětských táborech, ve školách v přírodě a podobných akcí. Docházka do školy se nezakazuje, škola se nezavírá, pouze se provádí dezinfekce.
Jak se nenakazit
Důležité je správné mytí rukou a to především po použití toalety a před jídlem. Pákové baterie se otvírají a zavírají zápěstím a ne prsty, ve kterých držíme toaletní papír.
Účinnou prevencí je také očkování proti virové hepatitidě typu A. Očkovací látku aplikuje příslušný lékař nebo lékař očkovacího centra za úhradu. Nyní v době epidemie, poskytlo očkovací látku nejvíce ohroženým dětem Ministerstvo zdravotnictví České republiky.