Foto: RŽ
Louny

Žatec – Široké veřejnosti byl v sobotu 5. 4. 2025 zpřístupněn žatecký židovský hřbitov s obřadní síní, ve které byla otevřena nová výstava o historii hřbitova a žateckých židech. Hřbitov se tak zařadil mezi další cíle při zahájení nové turistické sezóny ve městě Žatec.

Židovský hřbitov v Žatci se nachází v jihovýchodní části města, v sousedství městského hřbitova při Pražské ulici. Založen byl roku 1869 a rozkládá se na celkové ploše 3200 m². Spadá pod Židovskou obec Teplice, správcem je několik let Spolek rodáků a přátel města Žatce a německý Nadační spolek Saaz /Žatec. Prostor spolky plánují uvést alespoň do takového stavu, ve kterém byl, než ho Němci během druhé světové války zpustošili, kdy v areálu parkovala auta wehrmachtu z vedlejších kasáren. Po roce 1945 se zde uskutečnilo jen osm pohřbů. Po roce 1950 pak došlo k uzavření hřbitova. „Česká Wikipedie uvádí, že se zde dochovaly pouze čtyři náhrobky. Při odkrytí padlých stromů, křoví, plevele a náletových dřevin jsme však odkryli a očistili až 15 hrobů s náhrobky,“ přibližuje správce Petr Šimáček. A podělil se ještě o jednu zajímavost: „Málokdo ví, že židovský a městský hřbitov oddělují dvě zdi. Je to dáno tím, že křesťané nechtěli být pochováváni za jednou zdí s židovským hřbitovem,“ přiblížil předseda spolku rodáků.

 Jejich projekt Židé na Žatecku si dal za cíl sbírat svědectví a dokumenty o místních židech a pomoci s obnovou tamního hřbitova Prezentují ho na výstavě v obřadní síni na hřbitově i na webových stránkách. Zároveň připomínají oběti holocaustu z řad místních obyvatel.

Přítomnost židovské komunity v Žatci se datuje od 14. století, kdy se začali ve městě usazovat první židovští obyvatelé. V roce 1930 jich ve městě žilo přes 900, dnes zůstala jediná rodina. „Židé v Žatci tvořili více než deset procent obyvatelstva, neboť je nutno započítat i asimilované Židy. Válku přežila necelá stovka,“ řekl místní rodák Otokar Löbl, který je předsedou německého Nadačního spolku Saaz / Žatec. „Tyto expozice zde na hřbitově a další části našeho projektu, k nimž má česká veřejnost převážně kladný vztah, mají pomoci proti současnému rozmachu antisemitismu. Poznání dějin a židovského náboženství je v tomto kontextu velmi důležité hlavně pro mládež“ dodal.

Téměř neznámé a zanedbané místo židovského hřbitova se tedy i díky rodákům proměňuje v důstojnou připomínku žatecké židovské komunity a zapadá do mozaiky historie města, na jehož rozkvětu se ve velké míře podíleli právě židovští obchodníci s chmelem s jejich výstavními budovami a sklady chmele. I díky jim je město Žatec zapsáno na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, jako jedna ze 17 památek v ČR.
(V dalších termínech bude hřbitov otevřen nepravidelně. Pro skupiny a zájezdy po telefonické dohodě na 773 943 558 nebo 602 358 535.)

REKLAMA
REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru