Žatec - Co by se mělo ve městě zlepšit z pohledu dětí a mládeže? To se snažil zjistit neobvyklý průzkum komise mladých, poradního orgánu Rady města Žatce, která nabídla spolupráci všem základním a středním školám. Anonymní dotazníky nakonec vyplnilo 350 dětí z pěti škol.
Cílem bylo zjistit, jak vidí život ve městě děti z druhého stupně základních škol a zdejší středoškoláci. Měli možnost uvést, co by chtěli ve svém městě změnit nebo vylepšit, a přinést vlastní návrhy. „Komise mladých hodnotí dotazníkové šetření na školách jako užitečné a zdařené. Průzkum pomohl detailně zmapovat často opakovaná témata a zároveň bylo žákům žateckých škol umožněno zapojit se do navrhování změn ve městě,“ komentoval výsledek dotazníkového šetření předseda komise Tomáš Kassal mladší.
Vyplnit dotazníky mohli žáci základních a středních škol ve městě, aktivně se nakonec zapojilo pět škol: ZŠ nám. 28. října, Gymnázium Žatec, Obchodní akademie a Střední škola zemědělská a ekologická, SOU a SOŠ SČMSD a Soukromá obchodní akademie a Soukromá průmyslová škola elektrotechnická. Zcela to odpovídalo původní domluvě s řediteli škol, neboť zapojení do průzkumu nebylo povinné. Záleželo na každé škole, zda se chce zapojit a zda pro elektronické vyplnění dotazníků najde v období kolem Vánoc a v závěru pololetí čas.
Téma sportu a volného času
Samotný dotazník byl připraven tak, že děti mohly částečně vybírat z nabízených možností, ale také samy doplňovat své návrhy či komentáře.
První téma se věnovalo oblasti sportu. Z odpovědí vyplynulo, že dětem nejvíc chybí ve městě zimní stadion, moderní sportovní hala nebo lanové centrum. Z dalších opakujících se návrhů lze uvést třeba lezecké stěny, nový skatepark, posilovny, airsoftová hřiště nebo rozšíření již existujícího mobilního kluziště. Druhé téma se týkalo volného času. Nejvíc dětem chybí kino s občerstvením, kontaktní zoo nebo diskotéka.
Chybí informace o brigádách
Velmi zajímavým tématem jsou pro mládež brigády. Většina respondentů sice odpověděla, že se tématem nezabývala. Téměř třetina odpovědí ale zněla v tom smyslu, že informace o brigádách jsou špatně dohledatelné. To by se podle mladých mělo zlepšit.
Opakovaným tématem v několika pracovních skupinách bylo v posledních dvou až třech letech také zřízení veřejné klubovny. Ta by podle respondentů měla být nejspíše někde v centru, aby k ní měli všichni stejně blízko. Zajímavý je výsledek dotazu, zda by v klubovně měl být někdo dospělý: 69 % procent odpovědí zněl, že ano. Žáci a studenti by jej podle komise mladých nevnímali jako dozor, ale spíš jako pomocníka při řešení různých dotazů či problémů.
Z dalších doprovodných komentářů vyplývá, že školákům i středoškolákům vadí podobné věci, na něž upozorňují i dospělí: tedy nepořádek, problémové skupiny obyvatel a nevyužívané budovy v centru.
Radní zváží, jak podněty zapojit
Výsledky dotazníkového šetření komise mladých se nijak výrazně neliší od výsledků debat různých veřejných setkání a pracovních skupin včetně auditu familyfriendlycommunity. Smysl průzkumu ale spočívá jak v tom, že ho pořádali sami mladí obyvatelé města mezi svými vrstevníky, tak v tom, že jde o věkovou skupinu, která je budoucností města.
„Anketa, kterou uspořádala komise mladých, mne těší hned z několika důvodů. Jednak, že našim mladým obyvatelům záleží na tom, kde a jak vyrůstají a že přicházejí s nápady na zlepšení. A za druhé mám radost, že řadu z navrhovaných témat už jsem začali připravovat a v různé fázi je máme rozpracované, protože problémy vidíme podobně. To se týká sportovní haly, parků, skateparku a dalších investičních akcí. Budeme se ale určitě zabývat i dalšími návrhy. Nápady mladých mne o to víc těší, že už nyní jim záleží na městě, jehož rozkvět bude za několik let záležet právě na nich,“ ocenil samotnou anketu i nápady mladých lidí starosta Radim Laibl.
Výsledky průzkumu, který organizovala komise mladých, budou nyní předloženy radě města. Ta zváží, jak podněty od mladé generace zapojí do rozvojových plánů Žatce. (red)