Metodu zničení tkáně, která arytmii způsobuje, představil v praxi ústeckým kardiologům profesor Petr Neužil, primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce. Foto: Krajská zdravotní
Louny

Ústí nad Labem - V novém pavilonu Kardiocentra ústecké Masarykovy nemocnice Krajské zdravotní v pondělí zaléčili novou metodou první pacienty se srdeční arytmií. Metodu zničení tkáně, která arytmii způsobuje, pomocí zařízení Farapulse, představil v praxi ústeckým kardiologům profesor Petr Neužil, primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce. Ten se na vývoji nové metody spolu se společností Boston Scientific podílel.

V pondělí 16. prosince provedl v ústecké nemocnici první progresivní katetrizační metodu odstranění arytmie u pacienta s paroxysmální fibrilací síní pomocí zařízení Farapulse prof. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC. Spolu s celým týmem Kardiocentra v novém pavilonu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem úspěšně ošetřil čtyři pacienty.

1812srdce4 4b6a5

Metodu zničení tkáně, která arytmii způsobuje představil v praxi ústeckým kardiologům profesor Petr Neužil, primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce. Foto: Krajská zdravotní

„Je to celosvětově poměrně nová metoda, kdy se ke katetrizační ablaci používá jako energie pulzní elektrické pole. Přístroj společnosti Boston Scientific byl naší nemocnici pro první výkony zapůjčen. Hlavní výhodou této metody, ve srovnání s ostatními metodami, je rychlost výkonu, jeho efektivita, bezpečnost a selektivita, tedy ovlivnění pouze těch buněk, které vedou patologický vzruch bez poškození zdravého okolí,“ vysvětluje MUDr. Petr Křiváček, MBA, náměstek pro řízení kardiovaskulární péče.

Kompletní vývoj katetrizační metody trval několik let a podle profesora Petra Neužila, spoluautora řešení, jde o průlom, díky kterému jsou Češi napřed v léčbě srdeční arytmie týkající se milionů lidí na světě.

1812srdce1 b912a

Foto: Krajská zdravotní

„Nová metoda přinese větší dostupnost léčby pacientům s fibrilací síní pro celý Ústecký kraj. Je to léčebná technika s menším rizikem poškození okolních tkání, tedy pro pacienty bezpečnější, pomocí níž je možné kromě plicních žil ošetřit další místa v levé srdeční síni. Vidím v ní opravdu velký potenciál,“ říká kardiolog Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem MUDr. Jiří Holý, který spolu s profesorem Neužilem první čtyři zákroky provedl.

1812srdce2 110b7

Foto: Krajská zdravotní

Po zavedení nové metody ústečtí specialisté předpokládají v první fázi kolem sta ošetřených pacientů za rok. Později při pokrytí celého Ústeckého kraje půjde o stovky pacientů ročně. (TZ)


Prof. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC
Profesor Neužil se svým týmem provedl některé zákroky na srdci jako první na světě, například laserovou ablaci fibrilace síní (2005) nebo implantaci bezdrátového intrakardiálního kardiostimulátoru (2012). V roce 2007 založil první robotické katetrizační oddělení v České republice v Nemocnici Na Homolce a experimentální laboratoř pro srdeční elektrofyziologii. V roce 2009 se stal primářem Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce. Ve spolupráci se společností Boston Scientific vyvinul novou metodu ablace pomocí zařízení Farapulse.

REKLAMA
REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru