ČR – Sledování ochranných limitů pro započitatelné doplatky u částečně hrazených léků se od ledna změní. Při jejich překročení už peníze nebudou zpětně vracet zdravotní pojišťovny jako nyní a lidé budou v lékárně hradit započitatelné doplatky jen do výše ochranného limitu.
„Započitatelné doplatky budou nově evidovány on-line v systému eRecept a již při výdeji bude lékárník vědět, zda pacient dosáhl svého limitu. Pokud ano, pacient nebude započitatelný doplatek dále platit. To přinese pacientům finanční a časové úspory, protože celkový doplatek bude rovnou snížen o započitatelný doplatek,” řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Doplnil, že i nadále budou pacienti, stejně jako dnes, hradit nezapočitatelnou část doplatku, stejně jako cenu léků, které nemají úhradu z veřejného zdravotního pojištění.
Výše ochranných limitů započitatelných doplatků se nemění, a i nadále se bude odvíjet od jednotlivých skupin pojištěnců. U osob starších 70 let a invalidních osob je to 500 korun, u dětí a seniorů nad 65 let 1000 korun a u ostatních dospělých 5000 korun.
„Dosud započitatelné doplatky vykazuje lékárna zdravotním pojišťovnám a ty po překročení limitu pacienta vracejí čtvrtletně přeplatek pacientovi. Od ledna bude nově podle novely on-line evidovat výši zaplacených doplatků systém eRecept. Svůj limit a částku zaplacenou na započitatelných doplatcích si lidé budou moci zobrazit v mobilní nebo webové aplikaci systému eRecept. Hlavním cílem této změny je vstřícnost pro pacienty,” řekl ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Tomáš Boráň.
„Tuto změnu jsme s Ministerstvem zdravotnictví pečlivě diskutovali a vítáme ji, protože přinese významné výhody především pacientům. Systém bude hlídat započitatelné doplatky vůči limitu pro konkrétního pacienta on-line přímo při výdeji léků v lékárně. Odpadá tedy celá řada obtíží spojených se zasíláním peněz složenkami nebo na bankovní účet nebo prokazování nároku na nižší limit z důvodu určitého stupně invalidity,” řekl prezident České lékárnické komory Aleš Krebs.
Změna v evidenci doplatků tak bude mít pozitivní dopad nejen na pacienty, ale i na zdravotní pojišťovny.
„VZP jen za loňský rok rozeslala zhruba milion poštovních poukázek s přeplatky za léky. V nákladech to pro pojišťovnu představuje víc než 40 milionů korun ročně. I z tohoto pohledu je přechod na nový systém samozřejmě efektivnější,“ řekl ředitel odboru zdravotní péče Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Mrázek a připomněl, že systém bude také spravedlivější vůči samotným klientům. „Každoročně se nám nepodaří doručit přeplatky zhruba 6 % pojištěnců, ať už z toho důvodu, že nám nenahlásili změnu trvalého bydliště či doručovací adresy nebo si poukázku jednoduše nestihli na poště vyzvednout. I to nový systém odstraní.“ Za rok 2023 VZP svým klientům na přeplatcích vracela víc než 800 milionů korun, letos tato částka bude velmi pravděpodobně opět překročena.
„Chystaná novinka zdravotním pojišťovnám sníží administrativní zátěž, protože nebudou muset zpětně vyúčtovávat zaplacené započitatelné doplatky pro všechny své pojištěnce. Systém se tím výrazně zjednoduší,” řekl výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Martin Balada.
V systému eRecept provozované Státním ústavem pro kontrolu léčiv se nově propojí informace z České správy sociálního zabezpečení, jednotlivých zdravotních pojišťoven a lékáren.
„Někteří lidé ve druhém nebo třetím stupni invalidity nevyužívají nízkých ochranných limitů, protože netuší, že musí pojišťovně předložit potvrzení. Nově budou mít nejnižší limit automaticky, protože informace o invaliditě budou součástí systému eRecept,” řekl ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení František Boháček.