Žatec - Rada města Žatce na jednání 14.10.2024 usnesením číslo 750/2024 vyhlásila soutěž pro studenty Fakulty umění a designu UJEP o logo a vizuální identitu památky světového dědictví Žatec a krajina žateckého chmele a po jejím ukončení, v roce 2025, s vyplacením odměn dle pravidel soutěže.
Zadání soutěže je uveřejněno zde.
Na základě získání statusu Památky světového dědictví UNESCO je město Žatec povinno respektovat pravidla užívání oficiálního loga poskytnutého Centrem světového dědictví. Toto logo je určeno výhradně pro nekomerční účely a jeho užití je omezeno na aktivity související s přímou propagací památky v souladu s podmínkami stanovenými Centrem světového dědictví.
Vzhledem k plánům na rozšíření propagačního potenciálu města, zejména prostřednictvím prodeje reklamních předmětů a dalších komerčních aktivit v městských infocentrech, vznikla potřeba, vytvořit vlastní komerční logo památky, které by mohlo být volně používáno na různých propagačních předmětech, jako jsou suvenýry, tiskoviny či další výrobky.
Pro zajištění profesionálního, hospodárného a kvalitního návrhu loga byla navázána spolupráce s Fakultou designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem. V rámci této spolupráce bylo připraveno zadání soutěže, které má za cíl získat návrh komerčního loga odpovídajícího významu a hodnotám Památky světového dědictví Žatec a krajina žateckého chmele.
Zadání soutěže bylo konzultováno s odborníky z UJEP a výsledné návrhy budou posouzeny odbornou komisí složenou z představitelů města, zástupců fakulty a expertů v oblasti designu. Soutěžní podmínky a zadání jsou přiloženy k tomuto dokumentu k projednání.
Termín realizace: říjen vyhlášení soutěže, termín odevzdání návrhů 31.01.2025, vyhlášení výsledků do 14.02.2025.
1. místo – 50.000 Kč a zakázka v hodnotě 150.000 CZK
2. místo – 20.000 CZK
3. místo – 15.000 CZK
4. – 5. místo – 10.000 CZK
Odměna vítězi bude předána po podepsání licenční smlouvy. Odměna za 2.–5. bude předána do 28.02.2025.
Soutěž byla diskutována a doporučena Komisí pro marketing, spolupráce s UJEP podpoří zájem mladých umělců z Ústeckého kraje o místní světové dědictví UNESCO.
Olga Bukovičová