Ústecký kraj – V rámci své nové specializované činnosti bude Hasičský záchranný sbor ČR tvořit ortofoto mapy povodní zasaženého území. Mapu složenou z dronových snímků bude možné vložit do geodetických softwarů a následně ji využít při budování a obnově, například inženýrských sítí, a k tvorbě rozsáhlého 3D modelu.
Včera vyrazil na Jesenicko speciálně sestavený odřad dronové služby profesionálního hasičského sboru. Odřad je složený z celkem 10 příslušníků z Generálního ředitelství HZS ČR, HZS Středočeského kraje, Zlínského kraje a Jihomoravského kraje a bude pracovat na tvorbě ortofotomap a 3D modelu povodní zasaženého území.
Jde o mapu složenou z dronových snímků, kterou lze vložit do kteréhokoli geodetického softwaru a následně s ní pracovat. Zejména ji zužitkují místní samosprávy a štáby krizového řízení. Mapu lze využít například jako podklad při obnovovacích pracích a obnově inženýrských sítí. Pomocí prostorového snímání dat je možné získat informace o objemu provizorních deponií a centrálních skládek. Data je možné sdílet s jednotlivými obcemi s rozšířenou působností.
Na místě budou nasazeny celkem 4 drony. Kartografické podklady budou příslušníci zpracovávat přímo na místě zásahu ve specializovaném přenosovém voze.
Během úterního dne vyrazí druhý speciální odřad na Ostravsko. Ten bude sestavený z celkem 6 příslušníků z HZS Ústeckého, Libereckého a Pardubického kraje, a na místě se spojí s dronovou skupinou Moravskoslezského kraje. I zde budou operovat celkem 4 drony.
V obou případech se na dalším zpracování budou podílet také příslušníci z Institutu ochrany obyvatel Lázně Bohdaneč. S institutem příslušníci generálního ředitelství HZS ČR a HZS Olomouckého kraje spolupracovali již v pátek, kdy tuto specializovanou činnost HZS ČR zahájil na území obce Mikulovice na žádost tamního starosty.
Drony hasičů byly nasazeny už od samého začátku povodní. Záběry z dronů poskytovaly podporu velitelům zásahu a krizovým štábům. Drony se také podílely na vyhledávání a záchraně osob. (TZ)