Žatec - Připomíná výdech z lodi nebo periskop ponorky. Má kliku a po zatočení zpívá a vypráví o místě, kde stojí. Před synagogou v Žatci vyrostl v sobotu 21. září tzv. Poesiomat.
Poetické mluvítko nabízí posluchačům díla slavných žateckých rodáků, básně a písně o chmelu a několik skladeb v němčině a jidiš. Instalace Poesiomatu vzešla z Participativního rozpočtu Tvoříme pro Žatec pro rok 2023 a poetické mluvítko slavnostně odhalili starosta města Radim Laibl, autor projektu Ondřej Kobza a navrhovatel žateckého Poesiomatu Martin Kos.
Poesiomaty umisťuje od roku 2015 do ulic českých i zahraničních měst spolek Piána na ulici zakladatele Ondřeje Kobzy. „Původně šlo především o jukeboxy na básně, dnes nám jde hlavně o zachycení genia loci. O historickou, kulturní a symbolickou paměť místa,” vysvětlil autor projektu Ondřej Kobza.
Vítězný návrh participativní rozpočtu
Instalace Poesiomatu v Žatci vzešla z projektu Participativního rozpočtu Tvoříme pro Žatec pro rok 2023. „Při procházkách historickým centrem Žatce mě napadlo, že by bylo dobré rozšířit vizuální vnímání daného místa také o zvukový záznam, který by do veřejného prostoru vnesl prvek hravosti, zábavy a poučení a návštěvníkovi tak umožnil prožít hlubší zážitek. Propojit vybranu lokalitu se zvukovou stopou těch, kteří v Žatci žili, tvořili či studovali, případně byli zdejší krajinou inspirováni,” popsal navrhovatel projektu Martin Kos, jenž Poesiomat i jeho autora Ondřeje Kobzu znal už z dřívější doby.
„Mým záměrem bylo propojit vybranou lokalitu se zvukovou stopou těch, kteří v Žatci žili, tvořili či studovali, případně byli zdejší krajinou inspirováni. Pro jsem vybral místo na křížení hlavních turistických tras, nedaleko náměstí a chmelničky, naproti Synagoze a kousek od Mederova domu, s jejich přitažlivými expozicemi o historii našeho města,” dodal Kos.
Poesiomat uspěl minulý rok v hlasování občanů, díky čemuž mohl být letos v Žatci instalován. Slavnostní odhalení Poesiomatu se stalo součástí programu oslav 1. výročí zápisu Žatce a krajiny žateckého chmele na listinu světového kulturního dědictví UNESCO. „Na Poesiomatu se mi líbí ta samotná myšlenka participace občanů do veřejného života. Domnívám se také, že Poesiomat oživí náměstí a stane se součástí turistických tras a další zajímavostí našeho města. Věřím, že reakce místních obyvatel i přespolních návštěvníků budou pozitivní,” uvedl starosta města Žatec Radim Laibl.
Dialog Oráče se smrtí nebo legendární muzikál
Poesiomat v Žatci tak nabídne například pověst o zachránci města Borešovi, povídání o Žateckém pokladu, písně z legendárního muzikálu Starci na chmelu, dialog Oráče se Smrtí z nesmrtelného díla Jana ze Žatce či znělku městského rozhlasu, kterou pro Žatec složil místní rodák Karel Reiner.
„Posluchači se mohou těšit také na básně žateckého patriota Adolfa Seiferta o chmelu, říkanku neznámého autora o Hrnčířském náměstí, recepty pro zdravý život od Maria Treben nebo se s doktorem Emilem Holubem, jedním ze slavných absolventů žateckého gymnázia, vydají do země Mašukulumbů,” doplnil Kos.
Žatec, Dublin, Paříž, Buffalo
Dramaturgii Poesiomatu v Žatci ocení i zahraniční návštěvníci. Vedle celé řady skladeb v češtině nabídne i báseň v němčině či tradiční židovskou ukolébavku v jidiš. Na realizaci Poesiomatu se podíleli také studenti a kantoři Základní umělecké školy Žatec.
Žatec se instalací Poesiomatu zařadí po bok více než padesátky českých a zahraničních měst. Poetická mluvítka oslovují kolemjdoucí například v kazašské Astaně, v evropském prostředí pak v Dublinu či Paříži a od letošního léta v americkém Buffalu.