Ilustrační foto
Louny

Louny - Městský úřad Louny uspořádal ve středu 19. června od 16 hodin v zasedací místnosti veřejné projednání rekonstrukce vodovodu a kanalizace v ulici Jeronýmova. Obyvatelé lokality byli informováni o aktuálním vývoji a o jednání se Severočeskou vodárenskou společností a.s. (SVS). Seznámeni byli s kamerovými záznamy stavu potrubí i znaleckým posudkem.


Veřejného projednání se zúčastnili starosta Mgr. et Bc. Milan Rychtařík, místostarosta Bc. Pavel Csonka, místostarostka Ing. Martina Bečvářová, tajemník Ing. Michael Straka, vedoucí odboru komunitního rozvoje a participace Ing. Petra Kotková, dále ředitel investičního odboru SVS Ing. Martin Matzek, krajinářská architektka Ing. Alena Burešová a zástupce znalecké kanceláře pro obor ekonomika a stavebnictví Ing. Petr Plichta. V poklidné atmosféře byla dvěma desítkám obyvatel, převážně z Jeronýmovy ulice, situace objasněna. Jejich dotazy byly písemně zodpovězeny.

„Zájmu obyvatel Jeronýmovy, kteří si přejí zachovat lípy, velmi dobře rozumíme. Velká část místních zde žije po generace a ke stromům má proto silný vztah. Vyrůstali s nimi. My proto maximálně diskutujeme tuto rekonstrukci a moderujeme jednání mezi občany a SVS jako investorem rekonstrukce vodovodu a kanalizace,“ pronesl starosta Loun Milan Rychtařík.

Přítomným byly promítnuty kamerové záznamy ze zkoušky potrubí, kde byly vidět díry, drolící se beton, ale i průsaky fekálií. Potrubí pochází z roku 1936 a dosud se neopravovalo. Nelze tudíž vyloučit havárii. V takovém případě by ovšem SVS s rekonstrukcí začala okamžitě a bez náhrady zeleného pásu. Že je potrubí v technicky velmi nevyhovujícím stavu, potvrdil i znalecký posudek.

O zeleň a ekologii město dbá. Nelze ale pro letité lípy nedbat na kvalitu podzemní vody. Tajemník Michael Straka upozornil, že se otázka přístupu k přírodě musí vnímat komplexně. „Je nutné chránit všechny složky životního prostředí. Provozování kanalizace v současné podobě je problematické a v rozporu se zákonem, protože tu dochází k úniku více jak 60 procent odpadních vod, které těmi průsaky končí v řece Ohři. To znamená, že řeka je kontaminována. Můžeme sice chránit stromy, ale zničené podloží a podzemní vody dohromady nedáme, ty jsou nenahraditelné. Stromy nahradit umíme. Jakmile ale jednou kontaminujeme vody, je to nevratné,“ řekl Michael Straka.

 Obyvatelé vznesli otázku, proč se nemůže obnovit kanalizace ve dvou řadách, aby byl zachován zelený pás s lipami. Takové řešení bylo vyvráceno. „Ve znaleckém posudku bylo konstatováno, že kanalizační stoka i vodovodní řád v Jeronýmově ulici jsou za hranicí životnosti. Především stav kanalizační stoky lze označit jako havarijní. Byla posuzována i možnost realizace obnovy uvedené vodohospodářské infrastruktury tzv. bez-výkopovou metodou, tato metoda ale nemůže být v místě použita z důvodu velkého množství kanalizačních a vodovodních přípojek a nemožnosti provést v daném území přípravné stavební práce k této metodě. Provedení obnovy kanalizační stoky, vodovodního řadu, veřejných částí kanalizačních a vodovodních přípojek lze realizovat pouze běžnými výkopovými metodami,“ sdělil závěry znalecké kanceláře PROVOD Petr Plichta. „I ve znaleckém posudku bylo konstatováno, že kanalizační stoka je nevodotěsná, tudíž splaškové vody ve velké míře natékají do podzemí,“ zdůraznil.

Krajinářská architektka Alena Burešová seznámila přítomné s rozmístěním nového stromořadí, technologií výsadby a cílovým charakterem zeleného pásu. Dále představila variantní návrh sortimentu javorů, které jsou vhodnou náhradou lip. „Umístění nových stromů je limitováno přípojkami sítí, jejich počet bude oproti současnému stavu poloviční. Nicméně koruny vybraných javorů mají přirozeně menší tvar a lze je oproti pravidelně řezaným korunám lip ponechat volnému růstu. Zelená hmota, která v budoucnu zastíní ulici, pak v dospělosti stromů bude mít stálý a větší objem,“ řekla Burešová.

Místostarosta Loun Pavel Csonka na základě kamerových záznamů a posudku uvedl, že není v zájmu s rozhodnutím příliš otálet. „Musíme chránit stromy, ovzduší, i vody. Jelikož je ta kanalizace děravá a fekálie končí v povrchu a utíkají i do řeky Ohře, je rekonstrukce v navržené variantě kompromisní. SVS vyšla městu a jeho občanům vstříc v tom, že jako náhradu za lípy po rekonstrukci vysadí náhradní zeleň, což není její povinnost,“ připomněl.

K rekonstrukci podle SVS dojde v roce 2027, podaří-li se získat nutná povolení a najít firma.

REKLAMA
REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru