Žatec - Zvelebování některých ulic a prostranství výsadbou a údržbou nové zeleně, na které se budou podílet sami občané i město, by se mohlo stát zajímavou komunitní aktivitou v Žatci.
S návrhem k občanům přichází Odbor místního hospodářství a majetku (OMHM), který by zájemcům mohl pomoci s výsadbou i pořízením vhodné zeleně. Zároveň by upozorňoval, jaké keře, květiny, traviny či stromy nejsou v konkrétní lokalitě vhodné.
Město chce podpořit občany, kteří chtějí mít své okolí upravené dle svých představ, i když to bude nad rámec běžné údržby zeleně. Právě proto je ale nutná spolupráce a zapojení samotných obyvatel, protože škála služeb, které zajišťuje Technická správa města Žatce, je široká. „Není problém se domluvit na tom, aby lidé měli okolí svých domovů pestřejší a krásnější. Musí to ale také odpovídat jejich zájmu o udržování prostoru a možnostem města i technické správy,“ vysvětlila vedoucí OMHM Martina Donínová.
Odbor rád vyjde vstříc aktivitě obyvatel v různých lokalitách. Jedná se například o vnitrobloky na sídlištích nebo prostory před některými bytovými domy či málo udržovanou zeleň na ulicích u některých rodinných domů.
Nejde přitom o žádnou přelomovou novinku.
Například komunitní zahrady už existují v různých městech. O zeleň před svými domy se už starají lidé z nových rodinných domů v nedalekém Novém Sedle. Ale hlavně – taková aktivita už funguje přímo v Žatci. Někteří obyvatelé bytových domů v Družstevní či Pekárenské ulici na sídlišti Jih se o prostor před svými domy starají, konkrétně o záhony s různými květinami a keři.
Právě to je nabídka města vůči dalšími zájemcům. „Kdo chce, může přijít se svou představou a návrhem za námi a poradíme se, co je možné a vhodné udělat. Město může pomoci s pořízením vhodných květin či keřů, s návrhem výsadby i se samotnou výsadbou. Na samotné péči o takovou zeleň, která jde nad rámec běžných služeb a je proto časově náročnější, se ale pak musejí starat sami občané,“ zdůraznila pracovnice OMHM Martina Mrázková, která má zeleň v Žatci na starost. Ne každá lokalita je podle ní k takovému zkrášlení vhodná, ale například ve vnitroblocích mezi panelovými domy to může být základ pro další rozvoj a komunitní život.
Ten může začít společnou výsadbou okrasných květin, pokračovat záhony se zeleninou, o které se budou místní starat, a skončit třeba stavbou altánu, kde se budou lidé z okolních domů scházet a společně bavit či pořádat různé vlastní akce. Podobné aktivity se přitom nabízí podpořit třeba zapojením do participativního rozpočtu.
Zatím se jedná jen o nápad a návrh, který město nabízí případným zájemcům. Kdo z občanů nebo společenství vlastníků bytových jednotek by měl o návrh města zájem, může se obrátit přímo na Martinu Mrázkovou (telefon 415 736 223, e-mail
Tomáš Kassal