Žatec - Svetr, plastová lahev, plechovka od piva, krabice od mléka. Polévka v pytlíku roztržená, ale nenačatá. Láhev od rumu. Žehlička. To jsou namátkou věci, které lidé v Žatci běžné odhazují do černých kontejnerů na směsný komunální odpad. Většina se přitom dá vytřídit, aniž by to bylo nějak komplikované.
Zkrátka: plast, papír, sklo, oděvy, k tomu trochu plechu a nebezpečného odpadu. A jen tak okrajově také typický směsný odpad. Řečí čísel: na sídlištích v Žatci tvoří směsný komunální odpad v černých kontejnerech jen třetinu obsahu, naopak dvě třetiny jsou tvořené odpadem k recyklaci.
To vše ukázala detailní analýza tří černých odpadových kontejnerů z ulic Růžová, Jabloňová a Husova, tedy z nejobydlenějších žateckých lokalit, kterou provedli pracovníci svozové společnosti Marius Pedersen ve spolupráci s městem na konci listopadu. Druhá část analýzy proběhne na jaře, kdy se detailně probere obsah nádob od rodinných domů.
Co konkrétního analýza od bytových domů ukázala? Že z celkového objemu odpadu o váze 142 kilogramů ve třech nádobách bylo směsného komunálního odpadu jen 29 kilogramů. K nim lze připočítat 20 kg gastroodpadu, pro který v Žatci nejsou nádoby. Vše ostatní o váze 93 kilogramů šlo vytřídit. Největší část obsahu kontejnerů tvořil biologicky rozložitelný odpad (21 kg), objemný odpad (16 kg), textil (15 kg), plast (13 kg), papír (12 kg) a sklo (8 kg).
Město Žatec za rok 2022 zaplatilo za odpadové hospodářství dohromady 33 milionů korun. Velkou část těchto výdajů tvořily poplatky za svoz a skládkování směsného odpadu. Tedy právě odpadu, jehož množství, jak ukazuje analýza, může být po vytřídění mnohem méně. Což může být teoreticky cesta, jak nezvyšovat výdaje města – a tedy i poplatek za odpady pro občany. Ten zatím zůstává ve výši 900 Kč na osobu.
Třídění je zároveň způsob, jak zvýšit příjmy města, a tedy finanční bilanci za odpadové hospodářství, protože za recyklovaný odpad město inkasuje odměny od společnosti EKO-KOM.
A správné třídění je také způsob, jak dosáhnout většího pořádku na stanovištích pro odpadové nádoby. Nesešlápnuté plasty či neroztrhané papírové krabice zbytečně zabírají místo v nádobách na třídění, kam by se toho jinak vešlo více. A do nádob na směsný odpad nepatří vůbec!
Pokud si někdo myslí, že odložením odpadu do kontejneru (nebo dokonce jen k němu) se zbavil odpovědnosti, pak se velmi mýlí. Stále zůstává finanční odpovědnost.
Svoz a likvidaci odpadu neplatí nějaký anonymní úřad: Platí to město z peněz nás všech, ať už přímo z poplatků za odpady nebo nepřímo z našich daní. A my sami výdaje za odpady můžeme snížit. Je to naše zodpovědnost.
Tomáš Kassal
Příklady správného třídění
Druh odpadu Patří do
Použité dětské pleny Směsný komunální odpad
Papírové kapesníky Směsný komunální odpad
Balící papír s povrchovou úpravou Směsný komunální odpad
Znečištěná – mastná krabice od pizzy Směsný komunální odpad
Nevymytá lahev od oleje Směsný komunální odpad
Rozbité zrcadlo, porcelán a keramika Směsný komunální odpad (sběrný dvůr)
Pevné desky z knih Směsný komunální odpad
Časopisy bez lesklé vrchní vrstvy Papírový odpad
Proložky od vajec a ruličky od toaletního papíru Papírový odpad
Čajové sáčky a kávová sedlina Bioodpad
Zbytky ovoce a zeleniny, slupky Bioodpad
Květiny Bioodpad
Zbytky pečiva Bioodpad
Kelímky od jogurtů (lehce znečištěné, bez zbytků) Plastový odpad
Termoobaly od jídla – řádně vyčištěné Plastový odpad
PET lahve Plastový odpad
Igelitové sáčky a tašky Plastový odpad
Polystyren (např. z krabice s elektrem) Plastový odpad
Krabice od mléka Plastový odpad
Oblečení Textil
Žehličky, rychlovarné konvice,… Elektroodpad
Obaly od paštik Kovové obaly
Plechovky od nápojů, konzervy Kovové obaly
Kusy nábytku, sušáky Objemný odpad – sběrný dvůr
Lednice, pračky Objemný odpad – sběrný dvůr
Knihy Knihobudky, knihovna
Staré hrnce a pánve Sběrný dvůr