Foto: Petr Šimáček
Louny

Žatec - Události v Německu z roku 1938, tzv. „Křišťálové noci“, si připomněly ve čtvrtek 9. listopadu čtyři desítky lidí v zrekonstruované žatecké synagoze. Piety se zúčastnil hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller, starosta Žatce Radim Laibl, předseda Židovské obce Teplice Michael Lichtenstein a další hosté.

Pogrom, který se udál v Německu přesně před 85 lety, zasáhl synagogu i židovské obyvatelstvo v Žatci, jak v úvodu setkání uvedl za organizátory Petr Šimáček, předseda spolku Rodáci Žatec. Díky místním hasičům byl však oheň zlikvidován, protože obyvatelé sousedních domů se obávali z rozšíření požáru, takže došlo jen ke zničení vnitřku synagogy. „Při pogromu tehdy bylo v Německu a Sudetech zabito přes sto osob, 30 tisíc odvlečeno do koncentračních táborů, byl zničen nespočet židovských objektů, hlavně obchodů a zapáleno přes 1300 židovských modliteben a synagog. V Žatci tenkrát místní hasiči požár naštěstí uhasili. Holokaust se nesmí opakovat!“ uvedl ve svém projevu Michael Lichtenstein.

1011pieta3 adeef

Hejtman Ústeckého kraj Jan Schiller

„Myslím, že bychom tehdejší události měli připomínat stále mladším a mladším. Rozpory existují. Lidé v poslední době spolu neumějí komunikovat. Někteří nejsou schopni přijmout informaci nebo názor někoho jiného, ale takové příběhy jako byly události tzv. Křišťálové noci musí varovat všechny. Rozdělování společnosti dopadá vždy špatně, tak jako před těmi 85 lety,“ řekl mimo jiné hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller. Starosta města Žatec Radim Laibl poděkoval organizátorům pietního shromáždění a všem přítomným, kteří svojí vysokou účastí dali najevo své postoje.

1011pieta4 50bfe

Starosta města Žatec Radim Laibl

„Připomínku na „Křišťálovou noc“ pořádáme od roku 2007 každoročně, protože o židovské otázce, vůbec o židovství – popřípadě o Křišťálové noci – mladí a většina lidí moc neví. O židovské historii se ve školách neučí, a tak dnes mladí nedokáží říct ani jednu větu o této historii, která byla součástí našeho prostoru bezmála tisíc let. Tam, kde chybějí informace, se snadno ujme semínko nenávisti, kterou šíří neonacisté. Proto chceme osvětlovat ta bílá místa v historii pro mladou generaci a pro ostatní lidi, kteří ji neznají,” vysvětluje důvod pořádaní této již každoroční tradice Petr Šimáček.

Čeští i němečtí rodáci Žatce se odkazu a těmto historickým událostem věnují i v dalších dílčích akcích v projektu Židé na Žatecku. Zástupce německých Žatečanů Otokar Löbl již dříve uvedl, že první zmínka o existenci židovské obce v Žatci pochází z roku 1350. Počet Židů v Žatci činil v roce 1930 při sčítání obyvatelstva 944 osob, což bylo více než 5 procent obyvatelstva. Na rozkvětu Žatce se ve velké míře podíleli právě židovští obchodníci s chmelem, jejich výstavní budovy a sklady chmele. Ty dnes, po letošním vstupu Žatce a jeho chmelové krajiny mezi památky UNESCO, tvoří základ zapsaného kulturního dědictví.

1011pieta1 d7956

Mezi významné žatecké památky se řadí také tato žatecká synagoga, která je po synagoze v Plzni druhou největší v Čechách. Její majitel Daniel Černý prozradil, že kompletní obnova budovy s přilehlým rabinátem skončí na jaře roku 2024, kdy bude slavnostně otevřena. Letošní pietní vzpomínkové shromáždění v žatecké synagoze připravily spolek Rodáci Žatec, Nadační spolek Saaz/Žatec, Židovská obec Teplice a Synagoga Žatec. (pš)

REKLAMA
REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru