Ústecký kraj - S ohledem na vysoké teploty dochází na některých místech k nedostatku kyslíku ve vodě. Při vyšší teplotě totiž klesá i rozpustnost kyslíku, vliv má rovněž tlak. Uvádí to Český rybářský svaz, z. s., Severočeský územní svaz.
„Kolikrát jde ohledně problémů, které vedou k úhynům, o souhru okolností, kdy se ke zmíněnému přidá i další problém. Před týdnem se např. ochladilo a došlo k úhynu sinic, jejich rozklad působí další úbytek kyslíku a tak občas dochází k úhynům ryb. Podobné je to v okamžiku, kdy přijdou přívalové deště a do vod se dostanou i nečištěné odpadní vody, bakterie v nich obsažené rovněž vedou k poklesu kyslíku, což se projeví v nádržích, případně nadjezí, kde voda neproudí a ryby tak mohou být omámené, lapou po vzduchu, v nejhorším případě hynou," popisují aktuální situaci v kraji rybáři.
Problémům nelze zcela předcházet, na některých nádržích pomáhají čeřidla vody (především na některých chovných). „Ale k úhynu v podstatě může dojít i např. pouze v některých úsecích, např. mělčích zátokách, kde množství kyslíku výrazně poklesne, v minulém týdnu jsme takto zaznamenali např. úhyn části mladší generace okounovitých ryb na údolní nádrži Nechranice," informuje Český rybářský svaz, z. s., Severočeský územní svaz.