Louny - Město Louny jako majitel pramene Luna musí splnit zákonné podmínky pro to, aby bylo možné pramen využívat i k léčebným účinkům. V rámci balneotechnických prací na zdroji lounského minerálního pramene, které by měly vést k jeho lepší ochraně a využívání dle lázeňského zákona, byla již učiněna řada nezbytných kroků.
„Byla provedena výměna původních a značně poškozených armaturních prvků na zhlaví jímacího vrtu, dále výměna části distribučních a odpadních potrubí v manipulační šachtici apod. Zásadním krokem byla instalace automatické měřící stanice, umožňující kontinuální sledování tlaku vody, vydatnosti zdroje a měření barometrického tlaku vzduchu. Instalací bylo umožněno zahájení přesných režimních sledování proplyněné minerální vody v podobě dlouhodobé hydrodynamické zkoušky, jejíž vyhodnocení je nutné pro stanovení ochranných pásem zdroje a pro definici ochranných podmínek a další legislativní postup města při využívání této ojedinělé alkalické kyselky,“ popsal mluvčí Loun Marcel Mihalik.
Minerální voda Luna je kyselka hydrogenuhličitano-sodného typu, silně mineralizovaná, obsahuje 17,5 g rozpuštěných solí v litru. Z toho 4489 mg tvoří sodné kationty a 710 mg chloridové aniony. Minerální voda je hypertonická, osmotický tlak je 426 mOsm/kg. Obsahem rozpuštěného CO2 1450 mg/l je řazena mezi uhličité minerální vody. Je vhodná k pitným kúrám u pacientů s gastrointestinálními chorobami, příznivě působí na léčbu pacientů s chorobami jater. Vhodná je též jako doplněk léčby kožních chorob.