Lounsko - V uplynulých dnech na našem území mrzlo, až praštilo. Nejvíce na Šumavě. Na stanici Kvilda-Perla v noci na 6. února bylo až -29,9 °C s tím, že devětadvacet pod nulou bylo také v noci na 8. února. Lovci mrazů si přišli na své i v Krušných horách a jako obvykle v oblasti Jelení a Rolavy. Tam byl k mání pětadvaceti až šestadvacetistupňový mráz.
Lze předpokládat, že pod -20 °C rtuť teploměru klesla též v Ústeckém kraji, akorát o tom oficiálně nevíme, protože se v daném místě nenachází meteorologická stanice. Není pochyb o tom, že kdyby síť meteorologických stanic byla mnohem hustší, naměřené teplotní extrémy, ať už v tomto týdnu nebo obecně, by byly o dost extrémnější.
Před 11 lety, když ještě svět nebyl tak v rektu jako nyní, panovala doba ledová. Přinejmenším to tvrdily některé titulky. Takřka celý evropský kontinent tehdy sevřel velmi studený kontinentální vzduch, až zamrzly kanály v Nizozemsku. V pátek (10. 2. 2012) naměřili v Žatci -15,8 °C a ve Varnsdorfu -17,4 °C, v sobotu a v neděli se globální oteplování ocitlo v klinické smrti. V Žatci měli -19,3 °C, v Děčíně -19,8 °C, v Doksanech -19,9 °C, v Doksech -22,1 °C, ve Varnsdorfu -22,3 °C. Hory byly pokryty přibližně půlmetrem sněhu, v nížinách na tom byli nejlépe ve Šluknovském výběžku s plus minus patnácti čísly. Někde prožili i takzvaný arktický den, jinými slovy den s maximální teplotou -10 °C a nižší. Varnsdorf to může dosvědčit, sobotním (11. 2. 2012) maximem bylo -10,4 °C.
Tož vzpomínku na „dobu ledovou“ máme za sebou a teď už hurá do oteplující se a mračící se přítomnosti:
10. února: Cca do 5:00 jasno až skoro jasno, cca od 6:00 do 11:00 oblačno až zataženo a cca od 12:00 do 0:00 jasno až polojasno. Srážky žádné. Nejvyšší odpolední teploty okolo 1 až 5 °C, nejnižší ranní teploty kolem -4 až -8 °C.
11. února: Velká oblačnost, hodně, fakt hodně. No jo no, víkend... Ojediněle, zejména na horách, přeháňky, možná přesněji řečeno dešťánky. Ano, i na vrcholy Krušných hor se vrátí dešťové kapky. Bohužel. Nejvyšší odpolední teploty okolo 3 až 7 °C, na horách okolo 1 až 3 °C, nejnižší ranní teploty kolem 1 až -3 °C (sbohem, mrazy).
12. února: Další hnusný den, budeme-li hnusným dnem myslet den bez slunečních paprsků. Sice dorazí tlaková výše, jenomže se zdá, že s těmi nízkými oblaky nic moc neudělá. Stačit nám musí to, že nespadne ani kapka (vločka). Snad kromě Krušných hor a opravdu nanejvýš mrholeníčko či doslova pár kapiček. Nejvyšší odpolední teploty okolo přiteplených 5 až 9 °C, teoreticky až 10 °C a na horách až plus minus 4 °C, nejnižší ranní teploty kolem 5 až 1 °C (mrznout nebude ani na horách).
13. února: Ale... Hádejte co? Správně, s novým pracovním týdnem se vyčasí. Vypadá to na celodenní jasnou až skoro jasnou oblohu s nejvyššími odpoledními teplotami okolo 5 až 9 °C, možná až 10 °C. Nejnižší ranní teploty kolem nuly.
Soudě podle aktuálních dlouhodobých výstupů numerických modelů je po zimě, protože minimálně do 28. února se počasí zimně fakt tvářit nebude. Bída s nouzí přátelé, bída s nouzí...