Lounsko - Kryptoměny vstoupily do masového povědomí jako alternativa oficiální měny s vidinou rychlého zbohatnutí. Zájem o kryptoměnu se zvyšuje, i když její hodnota je proměnlivá. K tomu přispívá i snadná dostupnost různých kryptoměnových aplikací. Podvodníci si stále nachází nové způsoby, jak docílit vlastního obohacení, zejména když jde o anonymní platební nástroj.
Internetové podvody bývají detailně promyšlené a mnohdy zahrnují též psychosociální aspekt – snahu o vyvolání důvěry, možnost získání významného profitu. Využívají například výhodné a časově omezené „nabídky“. Poškozený nemusí zprvu tušit, že se stal obětí trestného činu. V některých případech to zjistí, až když se mu zablokuje počítač, dojde k neoprávněnému čerpání finančních prostředků z účtu a podobně.
"V uplynulé době policisté na Podbořansku přijali oznámení týkající se podvodného jednání s investicemi do kryptoměny. Oznamovatelka byla kontaktována na sociální síti neznámou ženou pod záminkou transakcí spojených s kryptoměnou. Oznamovatelku přesvědčila, aby uskutečnila několik plateb, které měly být určeny pro zlepšení signálu těžby kryptoměny. Poškozená tak přišla o bezmála 134 tisíc korun. Dosud neznámý pachatel se dopustil trestného činu podvodu, přičemž mu při dopadení hrozí až pětiletý trest odnětí svobody," uvedl k případu policejní mluvčí Kamil Marek.
Policie ČR varujeme občany před velkým množstvím výše popsaného protiprávního jednání. S touto problematikou se policisté potýkají každý den v rámci celého Ústeckého kraje. Proto dbejte zvýšené opatrnosti na cizí telefonáty, nikdy nikomu nedávejte přístupy k vašemu internetovému bankovnictví, neinstalujte si do svých počítačů program Anydesk – vzdálený přístup k počítači, nikomu neposílejte vaše ofocené doklady ani vaše osobní údaje s daty narození.
Vyzkoušejte si www.kybertest.cz a zjistěte, kde máte mezery.