Louny - V neděli 11. září 2022 uplynuly dva roky od slavnostního otevření Městské plavecké haly v Lounech. Informuje o tom lounská radnice.
Výstavba bazénu začala předáním staveniště v listopadu 2018. Dokončená stavba byla Městem Louny převzata 29.6.2020, následovalo zahájení zkušebního provozu bez veřejnosti a 11. září 2020, po symbolickém přestřižení pásky za účasti vedení města, investora stavby, autorů projektu, dodavatele stavby, zástupců Národní sportovní agentury a dalších hostů, byla plavecká hala zpřístupněna prvním návštěvníkům.
Stavbu se podařilo postavit včas (délka výstavby nepřesáhla 18 měsíců) a bez vícenákladů. Celková cena za výstavbu bazénu byla 218 milionů korun, z toho dotace MŠMT ve výši 40 milionů korun.
Během dvou let získala plavecká hala řadu prestižních ocenění. V září 2021 byla z 92 staveb vybrána mezi 33 nominantů na Stavbu roku 2021. Nominace byla udělena za citlivou a elegantní architekturu v podobě unikátního zkoseného černého krystalu. Prvenství a titul „Stavba roku 2021“ byl lounskému bazénu udělen 18. října 2021 v Betlémské kapli v Praze za účasti vedení města Loun a zástupců projektanta DKarchitekti, s.r.o. a dodavatele stavby Metrostav a.s., Divize 8.
V lednu 2022 převzali starosta města Pavel Janda a místostarosta města Vladimír A. Hons spolu se zástupkyní dodavatele Metrostav a.s. Martinou Zahradníkovou na Krajském úřadu v Ústí nad Labem ocenění za 1. místo pro Městskou plaveckou halu v 9. ročníku soutěžní přehlídky „Stavba Ústeckého kraje 2021“.
Lounská plavecká hala byla rovněž zařazena k 25 inspirativním dřevostavbám z domova i ciziny ve speciálním vydání časopisu „DŘEVO&stavby pro města a obce 2021/2022“.
„Jsem rád, že se našemu bazénu dostalo pochvaly také od odborné veřejnosti. Stavbu se podařilo postavit včas a za stanovenou cenu, návštěvníci všech generací jsou dle jejich každodenních reakcí s bazénem také spokojeni a to mne těší nejvíce,“ uvedl starosta města Pavel Janda.
O poznatky, které radncie získala při přípravě a realizaci stavby bazénu, se podělila s několika zájemci z různých míst nejen naší republiky - delegací ze slovenského Nového Mesta nad Váhom, zástupci Vsetína, Pelhřimova, Kroměříže či zastupiteli Litvínova.
Stavba bazénu byla největší investiční akcí města v novodobé historii. Na spolufinancování výstavby plavecké haly byl využit bankovní úvěr ve výši maximálně 180 milionů Kč. S úrokovou sazbou 1,48 procenta ho městu poskytla Česká spořitelna, měsíční splátka je stanovena na 1,6 milionu korun a poslední část by měla být zaplacena v roce 2026. Aktuálně bylo vyčerpáno 112 milionů korun a celá částka byla využita na výstavbu plavecké haly.