Pěstounů je nedostatek. Hledat je pomůže Týden pěstounské péče
Foto zdroj: město Žatec
Louny

Žatec - Týden pěstounské péče proběhne od 19. do 23. září na několika různých místech Žatce.

Organizátory akce, která chce ukázat, co pěstounství obnáší, a v ideálním případě i získat další potenciální pěstouny, jsou Oddělení sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) žatecké radnice a spolky Náhradní rodiny Ústeckého kraje a Sociální centrum pro rodinu Žatec.

Aktuálně na Žatecku působí celkem 61 pěstounů, kteří se starají o 98 dětí. „Počet dětí, které potřebují zajistit náhradní rodinnou péči, neustále rapidně stoupá,“ uvedla Denisa Nechvátalová z Odboru sociálních věcí Městského úřadu Žatec.

Právě proto se Týden pěstounské péče koná. Podobné akce se pořádají i v dalších městech na severu Čech, loni proběhla v Žatci jednodenní akce. „Z naší praxe víme, že o pěstounství se většinou lidé začnou zajímat až v případě, kdy téma řeší ve své rodině nebo v blízkém okolí. Loňský den v Klášterní zahradě byl z našeho pohledu úspěšný. Zpracovali jsme nejméně 4 žádosti o zařazení do evidence žadatelů o pěstounskou péči, které nyní posuzuje Krajský úřad v Ústí nad Labem,“ vysvětluje D. Nechvátalová, že akce pro veřejnost jsou jednou z cest, jak další pěstouny oslovit.

Zároveň se jedná o osvětu, která na konkrétních případech ukazuje, jak pěstounská péče vypadá a co znamená. „Řada lidí má o pěstounství nejasné představy. Tohle je osvěta o tom, co pěstounská péče znamená. Zároveň nabídneme nahlédnutí do rodin, kde už funguje. Někteří si třeba řeknou: Také bych chtěl takhle pomoct,“ řekla Ivana Benešová ze žateckého Sociálního centra pro rodinu.

Pro pěstouny jsou důležité doprovázející organizace, kterými jsou v Žatci právě Sociální centrum pro rodinu a Náhradní rodiny Ústeckého kraje

Oficiálně má ale získávání pěstounů na starost OSPOD. „Potenciálním zájemcům vysvětlíme institut pěstounské péče, co péče znamená, jaká jsou práva a povinnosti, vysvětlíme jim postup celého procesu. Následně s nimi vyplníme žádost o zařazení do evidence žadatelů, provedeme společně další nutné kroky a následně údaje o zájemci postoupíme Krajskému úřadu v Ústí nad Labem, který posoudí, zda zájemce bude zařazen do evidence žadatelů,“ vysvětlila Denisa Nechvátalová.

Pro pěstouny je dobré vědět, že jsou důležití pro děti, o které se z různých důvodů nemůže starat jejich biologická rodina. A že na péči o svěřené děti nejsou nikdy sami. Tomáš Kassal

Týden pěstounské péče

REKLAMA
REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru