Podvodník nabízel na internetu různé zboží i služby. Z lidí a firem vylákal statisíce
Ilustrační foto: CC0
Louny

Lounsko - V těchto dnech lounští vyšetřovatelé z oddělení hospodářské kriminality obvinili z trestného činu podvodu 28letého muže z Berouna. Ten zhruba šest desítek lidí a firem uvedl v omyl. Svou trestnou činnost měl vykonávat prostřednictvím internetových stránek určených pro prodej a nákup zboží.

"Poškozeným fiktivně nabízel k prodeji či pronájmu vozidla, stavební stroje, stavební náčiní, také nabízel stavební práce a dokonce i prodej vlašských ořechů. Takto muž z důvěřivých osob a firem po celé České republice měl podvodně vylákat bezmála 500 tisíc korun, utržený finanční obnos využít pro vlastní potřebu. Policisté zjistili, že muž byl už v minulosti pravomocně odsouzen za obdobnou majetkovou trestnou činnost, a to rozsudkem Okresního soudu v Brně - venkov. Obviněný byl zadržen a nyní je stíhán vazebně. V případě soudem uznané viny hrozí dotyčnému trest odnětí svobody až do výše pěti let," uvedl k případu policejní mluvčí Kamil Marek.

 

POLICIE RADÍ:

Co bychom měli před online nákupem vědět?

VĚROHODNOST

Vždy ověřujte věrohodnosti internetového prodejce. Využít k tomu lze webové stránky upozorňující na rizikové e-shopy (www.coi.cz) a s opatrností také recenze ostatních nakupujících. Hvězdičky v hodnocení však automaticky nemusí znamenat spolehlivost e-shopu. Stává se, že i podvodníci první objednávky uspokojí, aby vytvořili důvěru e-shopu. I podvodné online obchody tak z počátku mohou mít několik kladných hodnocení.

Ověřujte také povinně zveřejňované údaje např. v obchodním rejstříku. V pořádku není, pokud chybí (nebo jsou neúplné) kontaktní informace či obchodní podmínky.

Varující může být podezřele nízká cena produktu, nízká jazyková úroveň e-shopu, doménové jméno z jiného oboru nebo využívání fotografií jiných legálních obchodů.

PLATBY

Při prvním nákupu na neznámém e-shopu plaťte raději na dobírku.

Chraňte před zneužitím své přístupové údaje, Pro různé přístupové účty používejte odlišná hesla. Hesla se snažte pravidelně obměňovat a nikomu je nesdělujte.

Buďte obezřetní při online platbách. Všímejte si, zda přenos dat probíhá na zabezpečených protokolech (https, tls/ssl). Vždy ověřte, zda webové stránky navádějí na bezpečnou platební bránu nebo zda je pro platbu využíváno aktivní zabezpečení 3D Secure.

S nikým nesdílejte informace o platební/kreditní kartě. Výzvy k zaslání skenu platební karty rozhodně ignorujte.

JAK SE BRÁNIT?

Zvažte možnost pojištění internetových rizik pro případ, že byste se při svých příštích online nákupech nebo jiných činnostech v internetovém prostředí stali obětí trestné činnosti.

Pokud jste se stali při online nákupech obětí podvodu, řešte věc s Policií České republiky. Škody způsobené jednáním pachatelem se v těchto případech sčítají a je možné, že podvodníka, který připravil o peníze vás, mají policisté již v hledáčku.

ViewImage

REKLAMA
REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru