Dávejte pozor, kdo vám volá! Dva lidé uvěřili člověku na druhé straně a přišli o statisíce
Když po vás bude chtít někdo citlivé údaje, buďte nedůvěřiví. Ilustrační foto
Louny

Ústecký kraj - Policisté opakovaně varují občany před útoky neznámých podvodníků, které spočívají zejména v obvolávání svých obětí, tak zvaným „vishingem.“ Cílem útočníků je vydělat peníze získáním citlivých informací k uživateli bankovního účtu, přihlašovacích údajů nebo platební kartě.

Terčem podvodníků se v posledních dnech stali také dva poškození z Mostecka. "Policisté na základě toho prověřují dvě oznámení, ženy a muže, kteří kvůli neznámým pachatelům přišli o jisté finanční prostředky. V obou případech poškozené osoby kontaktovali neznámí muži prostřednictvím mobilního telefonu. Ti se vydávali za zaměstnance peněžních ústavů, u kterých mají oslovení zřízená bankovní konta a smyšleně je informovali o pokusu napadení jejich účtů," informuje mluvčí policistů Václav Krieger.

U obětí se snažili vyvolat pocit důvěry a přesvědčit je o provedení bezpečnostních opatření. Ta měla spočívat zejména ve vyřízení půjčky v zájmu ochrany jejich bankovních účtů. "Prostřednictvím zasílaných textových zpráv poškození přeposílali zpět obdržené bezpečnostní kódy. V prvním případě podvedená žena získala úvěr ve výši 20 tisíc korun, který obratem zaslala jako dvě transakce na neznámý účet. Tyto platby potvrdila po telefonu a zjistila, že se jedná o nákup kryptoměny. Žena takto přišla o své peníze a nevlastní ani žádnou virtuální měnu," popisuje jeden případ mluvčí policistů.


  • Policie apeluje na občany, aby neposkytovali žádné osobní údaje přes mobilní hovor, zejména přihlašovací údaje ke svému internetovému bankovnictví, ale ani žádné údaje uvedené na platební kartě. Bankovní sektor neobvolává své klienty a rozhodně po nich nikdy v telefonním hovoru nežádá poskytnutí žádných takových informací. Lidé mají vždy možnost si ověřit zpětnou vazbou, zda skutečně hovoří s pracovníkem banky, u které mají zřízené konto. Více informací „jak se nestát obětí podvodníků“ naleznete v tomto odkaze.

https://www.policie.cz/SCRIPT/ViewImage.aspx?physid=1037626&docname=vishing.jpg


V druhém případě, v zájmu ochrany svého účtu, si muž vyřídil a obdržel půjčku ve výši 354 tisíc korun. "Částku vybral a následně vložil do bankomatu třetí generace za pomocí QR kódů, tzv. bitcoinmatu. I zde jednal podvedený muž na základě získaných informací od neznámého pachatele. Taktéž byly peníze použity na nákup bitcoinů. Tento poškozený zcela nepochopitelně poskytl citlivé informace cizí osobě. Včasným zásahem na pobočce banky si zachránil další půl miliónový obnos," sdělil mluvčí Václav Krieger.

REKLAMA
REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru