Žatec - Občané Žatce by v příštím roce měli podle odhadů za směsný komunální odpad zaplatit zhruba 14,5 milionu korun. Ani zdaleka to ale nepokryje výdaje celého města za odpadové hospodářství.
Celkové výdaje se totiž odhadují na 35 milionů korun. Když se odečtou poplatky od občanů a příjmy za separovaný odpad, bude městská pokladna doplácet v roce 2022 na odpady asi 18 milionů korun. V posledních letech přitom město doplácelo ročně 10 až 12 milionů korun.
Podobný nárůst se kvůli rostoucí ceně skládkovného dá čekat i v budoucnu. Město a jeho obyvatelé mají jedinou možnost, jak dosáhnout, aby ceny aspoň nerostly – co nejvíc třídit. Vzhledem k nastavenému systému se o to ale musí snažit všichni, protože cenu budou růst, nebo naopak klesat, vždy pro všechny.
Právě o tom se diskutovalo na listopadovém jednání zastupitelstva v souvislosti s odpady. Jedním tématem byla motivace k třídění, druhým nejasnost, zda mohou lidé ovlivnit třeba četnost svozu popelnic od svých domů.
Protože od ledna 2022 vzniká v souvislosti s odpady smluvní vztah mezi občany a městem, bude to právě město, které lidem případně zajistí takovou velikost nádoby na odpad a četnost jejího svozu, jaká jim bude vyhovovat. „Pokud někdo projeví zájem, že mu nádoba nestačí, můžeme to konzultovat. Systém je nyní nastavený na 30 litrů na osobu a týden, podle toho budou kontejnery přistavovány. Čekáme jak se systém rozběhne a postupně můžeme velikost nádob a četnost svozu nastavovat podle jejich potřeby,“ vysvětlila v rámci diskuze zastupitelů Martina Donínová, vedoucí odboru místního hospodářství a majetku. „Systém musíme nastavit tak, abychom zajistili čistotu města i dostatečnou kapacitu pro občany,“ dodala.
Z diskuze mezi zastupiteli byla patrná obava, aby nový systém platby za odpady nevedl k tomu, že se bude méně třídit. „Když nebudeme třídit, doplatíme na to všichni,“ upozornila starostka Zdeňka Hamousová, podle níž je nový systém nastavený tak, aby se cena poplatku nezvýšila ani v roce 2023.
Poté se může roční poplatek změnit, ale to už bude ovlivněné konkrétními údaji v novém systému. „Když bude klesat množství směsného komunálního odpadu a růst množství tříděného odpadu, pak se může poplatek i snížit,“ upozornil na jasnou souvislost se separací odpadu radní Pavel Pintr.