Lidé po prodělání covid-19 se mohou nově očkovat ihned po skončení izolace
Ilustrační foto
Louny

ČR - Od pátku 25. června Ministerstvo zdravotnictví ruší 90denní lhůtu, po kterou si lidé po prodělání onemocnění covid-19 prozatím nemohli rezervovat termín očkování. Protilátky získané proděláním onemocnění nejsou kontraindikací k očkování. Cílem je urychlit očkování i u této nemalé skupiny obyvatel, a to i s ohledem na výskyt mutací.

V praxi to pro osoby, které v uplynulých 90 dnech prodělaly covid-19, znamená, že se po skončení izolace mohou registrovat a následně po obdržení SMS s PIN 2 mohou provést rezervaci termínu. Doposud tito lidé mohli v období 90 dní od posledního pozitivního PCR testu provést pouze první krok, provedení rezervace termínu jim byla systémem umožněna až po třech měsících. Odborníci Ministerstva zdravotnictví se nyní shodli, že není důvod toto organizační opatření dále prodlužovat. „Zejména s ohledem na výskyt mutací jsme aktuální omezení u očkování osob, které covid-19 prodělaly, s odborným týmem na ministerstvu přehodnotili. Dostupné vakcíny jsou účinné i proti mutacím a my chceme, aby tito lidé byli ještě více chráněni,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Navíc dle dostupných dat stále chybí jasná hranice dostatečného množství protilátek a ani není jisté, jak rychle tyto přirozeně získané protilátky ubývají. Proto nelze spoléhat na to, že jsou lidé po prodělání nemoci před opětovnou infekcí dostatečně chráněni. „Z odborného pohledu nic nebrání tomu, aby lidé, kteří prodělali koronavirus, se mohli očkovat ihned, jakmile jim skončí izolace a jejich zdravotní stav jim to umožní,“ uvedla Martina Vašáková, náměstkyně pro zdravotní péči a vedoucí Klinické skupiny na Ministerstvu zdravotnictví, která tento postoj k protilátkám potvrdila. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje před očkováním aktuální zdravotní stav konzultovat s ošetřujícím lékařem.

„Lidé by neměli spoléhat pouze na protilátky, které získali proděláním onemocnění, a měli by se nechat očkovat. Vakcíny proti covid-19 jsou velmi efektivní, neboť zajišťují téměř 100% ochranu a to minimálně v řádu měsíců. Je to vidět z velmi nízkého čísla nakažených po vakcinaci. Jak dlouho ale člověka chrání přirozeně získané protilátky dnes nevíme, velmi závisí na tíži onemocnění, celkovém stavu člověka, jeho genetické výbavě a aktuálním stavu imunitního systému. Vzhledem k tomu doporučujeme brzké očkování i po prodělaném nemocnění,“ zdůraznila hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová.

Před očkováním ani není nutné si nechat protilátky vyšetřit. Jediný odborný důvod pro vyšetření protilátek je darování rekonvalescentní plasmy a diagnostická rozvaha u člověka s nálezem odpovídající covid-19, například na rentgenu, bez předchozího pozitivního testu na covid-19.

REKLAMA
REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru