Křečci jako terapie. Džungarská rodinka těší v lounské nemocnici klienty sociální služby
Aktivizační pracovnice donáší křečka i pacientům na lůžku. Foto zdroj: Nemocnice Louny Agel
Louny

Louny - Netradiční společníky mají při pobytu v sociální službě klienti oddělení sociálních lůžek v Nemocnici AGEL Louny.

Jedná se o rodinku džungarských křečků, kteří rozvíjí klientům jemnou motoriku či pomáhají s nácvikem koncentrace a paměti. S nenápadnými „léčiteli“ z říše zvířat mají na oddělení velice dobré zkušenosti.

Jsou drobní, nenároční ale mimořádně šikovní. Spektrum léčebného působení přítomnosti zvířat je v medicíně mimořádně široké a v lounské nemocnici to potvrzuje i pětice džungarských křečků. Ti vystřídali před nedávnem na oddělení ještě menší tvory.

„Vše začalo prázdným a nevyužitým akváriem. A protože většinu lidí napadne, že do akvária patří rybičky, rozhodli jsme se vydat touto cestou. Už tehdy se u akvária zastavil každý obyvatel a návštěvník naší sociální služby,“ říká na začátek Bc. Jana Hendrychová, sociální pracovnice oddělení sociálních lůžek Nemocnice AGEL Louny.

Jeden z klientů služby si během svého pobytu na oddělení našel k rybičkám mimořádný vztah a celkově si akvaristiku velice oblíbil a o akvárium se začal vzorně starat. „Klientovo zdraví se natolik zlepšilo, že se mohl vrátit domů a své oblíbené rybičky si samozřejmě vzal s sebou. Akvárium tedy zůstalo opět prázdné. A tak nás napadlo pořídit křečky, tedy zvířátka nenáročná na péči, roztomilá, čilá a hlavně taková, kterých se naši klienti mohou dotýkat,“ vysvětlila dále sociální pracovnice.

Drobným tvorům se nový domov zalíbil tak, že se brzy jejich počet rozrostl na pět a personál pro ně pořídil další akvárium. Po několikaměsíční zkušenosti s křečky lze konstatovat, že se stali malými přítulnými kamarády klientů oddělení sociálních lůžek lounské nemocnice. Sami o ně za asistence aktivizačního pracovníka pečují, kdykoliv si je mohou vzít z akvária do rukou, pohladit je nebo jen u akvárií posedět.

„Spousta klientů tak díky křečkům příjemně relaxuje. Posezení u akvárií s křečky se pro naše klienty stalo oblíbeným místem setkávání,“ těší Janu Hendrychovou. Chlupatí miniobyvatelé nemocnice pacientům přináší pozitivní emoce, rozvíjí motoriku a sociální cítění, zároveň pomáhají s nácvikem koncentrace a paměti a v neposlední řadě podněcují verbální i neverbální komunikaci.

Klienti, kteří k akváriu z různých důvodů dojít nemohou, o tuto aktivitu v žádném případě nepřicházejí. Aktivizační pracovník těmto klientům křečka přinese, ti pak mají možnost si drobného hlodavce pohladit, vzít si ho do dlaně a cítit jeho hebkou srst. „Shodli jsme se, že pořídit si právě křečky byl výborný nápad,“ dodala sociální pracovnice na závěr.

REKLAMA
REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru