Stekník - Neobvyklé prohlídky si pro návštěvníky o minulém víkendu připravil zámek Stekník. V rámci programu Léto na zámku představili průvodci známé i pozapomenuté tradice a zvyky. Program doplnila řemesla na nádvoří, občerstvení či prohlídky zámeckých zahrad.
Zámek Stekník se letos musel vypořádat, stejně jako celé Česko, s omezeními kvůli pandemii koronaviru. Kvůli ní například odpadlo plánované rytířské odpoledne. Protože ale návštěvníci mají zájem o Stekník stále víc, připravili pracovníci zámku jiný program – právě o různých zvycích.
V kapli se tak v rámci prohlídky povídalo o poutích (a také zpíval Žatecký příležitostní sbor) a návštěvníci se na chvíli proměnili v poutníky. Vkuchyni šla řeč o chlebu, v hlavním sále byly tématem dožínky. V sala terreně byla k vidění studánka, s níž bývala spojená slavnost královniček – svěcení studánek. V patře zámku průvodci vyprávěli o senoseči a zvycích s ní spojených.
Při prohlídce došlo i na svátek spojený s Janem Křtitelem a hledáním pokladů. Nechyběla povídání o chmelu, vinobraní či dožínkách. „Podtitulem program byly tradice známé i neznámé, které jsme chtěli představit. Některé se dochovaly dodnes, jako naše Dočesná, jiné zanikly a chceme je opět připomenout,“ vysvětlila kastelánka zámku Stekník Jana Zajíčková.
Během dvoudenního programu dorazily na Stekník stovky lidí. Zájem potvrdil letošní oblibu zámku v moři chmelnic, jak se Stekníku říká. „Jsme v Ústeckém kraji jedním ze zámků, které mají největší nárůst návštěvnosti. Jsme za to samozřejmě rádi,“ zdůraznila Jana Zajíčková.
Zájem o Stekník ze strany návštěvníků pak nejvíc pomůže samotnému zámku, neboť to podpoří plánované investic do rozvoje a obnovy celého areálu. K prioritám patří vylepšení zahrad, nová fasáda, ale také další vylepšování interiérů.
O významu zámku pro Žatecko vypovídá i to, že i s celou obcí a okolní krajinou má být součástí statku, který bude navrhován pro zápis na seznam Světového dědictví UNESCO.
(Tomáš Kassal)