Kryry - Zastupitel Petr Ulke si na veřejném jednání Kryr postěžoval, že z místní gumárny se podle něj line větší zápach než dříve. Rodinný podnik přitom už před lety provedl nadstandardní zásah za jeden milion korun, aby odér zmírnil. Jeho představitelé jsou výtkou politika udiveni: za mnohá měření prý vynakládají velké částky a ve vlastním zájmu vyrábějí co nejšetrnějším způsobem.
Na červnovém jednání zastupitelů Kryr informoval Petr Ulke své kolegy, že se údajně zvýšil zápach z místní fabriky, která se zabývá vývojem a výrobou gumárenských směsí a produktů z technické pryže. „Je to masakr, co vylejzá z gumárny. Je tam hrozný smrad. Také začali dělat 24 hodin sedm dní v týdnu, rachot tam je, “ uvedl s poukazem, že výroba jede čtyřiadvacet hodin po sedm dní v týdnu.
Guma prostě páchne…
Představitelé rodinného podniku Qwert Rubber tvrdí, že všechna opatření, která v minulosti zafinancovali nad rámec zákonných povinností, dostatečně obyvatele chrání. „Mrzí nás, že se pan zastupitel ozval s negativní připomínkou. Může být pravda, že při změnách klimatických podmínek - případně poruchy zařízení - mohou lidé poblíž podniku něco cítit, ale to je problém všech chemických, potravinářských a jiných provozů: V našem případě zpracování technické pryže prostě vyvolává specifický čichový vjem, ale nejde o nic škodlivého, co by překračovalo stanovené normy,“ uvedl na náš dotaz Rudolf Jung, jednatel společnosti Qwert Rubber.
Podle jeho slov v České republice máme nejpřísnější hygienické a pracovní normy v Evropě, které stát velmi pečlivě kontroluje. Frekvence kontrol všeho druhu je prý i v jejich společnosti značná. „Ke kontrolám, které vyplývají z kontrolních plánů příslušných institucí, je výrazná část kontrol navíc vyvolaná opakujícími se - mnohdy až šikanózními - stížnostmi od téměř stále stejných občanů. K tomu je třeba dodat, že náklady na dodržování norem jsou mnohdy rozhodující faktorem pro zajištění konkurenceschopnosti výrobků, tedy i našich,“ sdělil.
Neoprávněná spekulace?
Ulke si myslí, že podnik změnil výrobní postup, což může být příčinou, proč je linoucí se pach hmoty cítit nyní intenzivněji. Jednatel Jung podobné spekulace vyvrací: „V návaznosti na zmíněné celostátní normy navazují naše vlastní technologické a výrobní postupy, které musíme i vzhledem k našim zákazníkům striktně dodržovat: Není pravdou, že by v poslední době došlo ke změnám.“
Co se týče směnného provozu, tak ten se prý odvíjí podle objemu a termínů zakázek. „I vzhledem k současným výpadkům průmyslové produkce je využití všech možností, jak se uplatnit na trhu, zásadní – a to jak pro existenci naší společnosti, tak i lidí, kteří v ní nalézají zaměstnání,“ připomněl, že firma je ve městě velkým zaměstnavatelem.
´Bez ztráty kytičky´
Majitelé tedy ubezpečují veřejnost, že přísně dodržují všechny předpisy. „To je i v našem vlastním zájmu. Snažíme se mít co nejšetrnější výrobní postupy. Jsme společnost certifikovaná v systému managementu kvality dle ČSN EN ISO 9001 a ČSN EN ISO 14001, což s sebou nese také závazky,“ doplňuje jednatel, který prý neví o žádných oficiálních stížnostech.
V minulosti se prý vždy všemi iniciativními návrhy vážně zabývali: „Zaplatili jsme z našich zdrojů řadu technických a technologických opatření. Stejně tak jsme museli uhradit nemalé náklady na vyvolaná a i opakovaná měření. Vše bylo v naprostém souladu s požadavky norem, žádné limity nepřekračujeme a nikdy jsme nedostali žádnou pokutu.“
Před více než deseti lety nainstaloval podnik filtrační zařízení za zhruba milion korun, aby zápachu co nejvíce zamezil ve prospěch obyvatel z okolí. Podobné zařízení prý tehdy neměly ani velké korporace a ani nebylo úředně požadováno, protože u producenta nebyly naměřeny žádné zvýšené hodnoty škodlivých látek.
Najde se řešení pro obě strany?
„Chápu, že tam pracují místní lidé. Je mi jasné, že těm, co tam pracují, to vadit nebude,“ dodal ještě Ulke. Václav Kadleček podotkl: „Tady je zásadní věc, že ta továrna funguje v centru města.“
„To bychom ale také mohli ve sklárně zavřít tavící pec… Nařídit zavření firmy asi nemůžeme,“ poznamenal starosta Kryr Miroslav Brda.
Zástupci podniku nebyli na jednání přítomni, protože nevěděli, že se o jejich společnosti bude hovořit. Zastupitel předložil téma v diskuzním bodě, nebylo tedy součástí programu. Starosta Brda jeho podnět na zastupitelstvu uzavřel tím, že bude předán do komise životního prostředí a vyvolá se jednání přímo se společností.