Louny - Vzpomínku na 605. výročí statečné smrti kazatele, rektora Univerzity Karlovy a církevního reformátora (6. července 1415 v německé Kostnici) připravila jako každoročně u pomníku Mistra Jana Husa na Mírovém náměstí v Lounech Náboženská obec Církve československé husitské pod vedením farářky ThDr. Heleny Smolové, ThD.
Pietního setkání se již tradičně zúčastnili i zástupci vedení města.
Jan Hus
Jan Hus, který se narodil kolem roku 1370 v Husinci, byl římskokatolický kněz, český středověký náboženský myslitel, vysokoškolský pedagog, reformátor a kazatel. Hus byl, po Johnu Wycliffovi, jehož myšlenkami a argumentací byl inspirován, jedním z prvních reformátorů církve, který téměř o jedno století předběhl své následníky – reformátory Luthera, Bezu, Kalvína a Zwingliho.
Od roku 1398 vyučoval na pražské univerzitě, a v letech 1409–1410 byl jejím rektorem. Ve svých náboženských pracích kritizoval mravní úpadek, v němž se ocitla katolická církev. Katolická církev ho označila za kacíře, jeho učení za herezi, a exkomunikovala jej (1411).
Římský král Zikmund Lucemburský mu zaručil bezpečný příchod na kostnický koncil, aby se tam očistil ze všech nařčení. Byl však odsouzen jako kacíř, a následně byl vydán světské moci k upálení na hranici, když odmítl odvolat své učení (6. července 1415 v Kostnici).