ČR, Ústecký kraj - Pendleři se podle pondělního rozhodnutí vlády za prací do Rakouska nebo Německa i nadále dostanou. Zdánlivě pozitivní informace s sebou ale nese řadu komplikací. Nová opatření budou platit od čtvrtka 26. března a pro mnohé z pendlerů znamenají zásadní změnu dosavadního života. Řada z nich už avizovala, že za nových podmínek nemají jinou možnost, než s prací v zahraničí skončit a postavit se v Čechách do fronty před úřad práce.
První zásadní změnou ve stávajícím vzorci dojíždění pendlerů za prací do uvedených zemí, je minimální doba, po kterou musí pendler v práci v zahraničí zůstat. Tou je 21 dní čili tři týdny. Pro pendlery, kteří se denně vraceli domů za rodinou, to znamená zajistit si v zahraničí ubytování. Vzhledem k opatřením, ke kterým například přistoupila německá vláda, což je uzavření hotelů, penzionů a restaurací, bude ale velmi obtížné nějaké ubytování sehnat.
Úřad práce informuje
- Pokud příhraniční pracovníci o práci v zahraničí přijdou, mohou žádat o dávky v nezaměstnanosti pouze ve státě bydliště. Ten zohlední pro přiznání podpory v nezaměstnanosti jejich zahraniční zaměstnání a výši podpory vypočítá z jejich tamního výdělku. V případě ztráty zaměstnání si tedy mohou podat na ÚP ČR „Žádost o zprostředkování zaměstnání“ a „Žádost o podporu v nezaměstnanosti“. Žádosti je možné podávat i jinak než osobně. Více zde.
Další významnou změnou, která bude mít na práci pendlerů likvidační dopad, je povinná 14denní karanténa. Pokud se po třech týdnech, strávených pracovně v zahraničí, budou chtít pendleři podívat za svými rodinami, musejí v Čechách zůstat dalších 14 dní v povinné karanténě. I kdyby se tedy pendlerovi nakrásně podařilo ubytování v Německu sehnat, jeho zaměstnavatel mu s největší pravděpodobností nedopřeje každé tři neděle čtrnáctidenní dovolenou.
Vláda opět poskytla v rámci svého rozhodnutí výjimky. Ty se ale týkají už jen dopravců, pracovníků v záchranných složkách a dalších podobných profesí. Konkrétní informace najdete je na portálu ministerstva vnitra. Více zde.
Pendlerům tak v rámci naoko vstřícně postavených podmínek, podpořených částečně davovou hysterií, zbývají jediné dvě možnosti. Dát výpověď v práci a být si vědomi existenčních problémů s tím spojených, případně zůstat v Německu, v Rakousku do doby, než se situace zase změní. A to může znamenat dlouhé měsíce jejich odloučení od domova, od rodin, od svých blízkých.