Lounsko - Na 23. březen připadl Světový den meteorologie. Letos jej doprovodily slušné mrazy, na mnoha místech se totiž dočkali největšího mrazu za uplynulý více než rok. Budeme se s teplotami hluboko pod dlouhodobým průměrem potýkat také v nadcházejících dnech?
Nejchladnějším místem Česka se stala šumavská Jezerní slať, kde byla zlehka pokořena hranice -22,0 °C. V rámci Ústeckého kraje k nejchladnějším místům patřilo krušnohorské Výsluní, ležící asi 7 km východně od vodní nádrže Přísečnice, které naměřilo -10,2 °C. Během meteorologické zimy, tzn. ve dnech 1. prosince 2019 až 29. února 2020, ve Výsluní hranice -10 °C nepadla. Nejchladněji bylo 29. prosince, a to -9,6 °C. Pod -10 °C v pondělí ráno rtuť teploměru klesla i v obci Dlouhá Louka (Osek), krátce po 6. hodině tam teploměr ukázal -10,1 °C. Velmi chladno bylo mj. v Žatci, a to -9 °C. Taková zima nebyla ani na některých místech arktického souostroví Špicberky.
Jinde převažovala minima mezi -5 až -8 °C. Jako v Ústí nad Labem, jež zaznamenalo -5,7 °C. Ještě mrazivější 23. březen metropole Ústeckého kraje prožila před 7 lety, kdy bylo -11 °C. Příkladem v Litvínově kolem půl sedmé naměřili -7,4 °C, což znamená, že tam měli větší zimu než v norském Hammerfestu, které patří k nejsevernějším městům starého kontinentu (nachází se necelých 2 300 km severně od Litvínova) a které tou dobou naměřilo 2 °C, tedy o takřka 10 °C více.
Pondělí začalo mrazem, ale také nebem zalitým sluncem. Můžeme se na sluneční paprsky těšit i v blízké přítomnosti?
ÚTERÝ 24. BŘEZNA
Pod taktovkou tlakové výše se středem nad Pobaltím bude rovněž úterní den. Díky tomu lze očekávat minimum oblačnosti. Minimem je v tomto případě míněno nic, po dobu všech 24 hodin na obloze nenajdeme jediný mráček. Nejvyšší odpolední teploty okolo 3 až 7 °C.
STŘEDA 25. BŘEZNA
V polovině pracovního týdne se toho mnoho nezmění. Nad Pobaltím, přesněji definováno nad pomezím Běloruska a Litvy najdeme střed tlakové výše, jejíž jižní strana bude nadále plně ovlivňovat počasí v České republice. A tak prožijeme další, co se počasí týče nádherný den nanejvýše bohatý na modrou oblohu a sluneční paprsky. Teploty vzhledem k východnímu proudění zůstanou fakticky totožné, přes den okolo 3 až 7 °C, ráno kolem -3 až -7 °C, sem tam -7 až -10 °C.
ČTVRTEK 26. BŘEZNA
Vítr, pořád klidný, se změní na jihovýchodní, v důsledku čehož se nepatrně oteplí. Nejvyšší odpolední teploty konkrétně zamíří k hodnotám okolo 7 až 11 °C, ráno nabídne minima kolem -1 až -5 °C. Státy ležící jihovýchodně od naší republiky bude tak jako v předchozích dnech sužovat maximum oblačnosti a srážky. Neb vítr povane od jihovýchodu, je jisté, že k nám doručí trochu oblačnosti ze zmíněných států. Srážky nicméně žádné. Nejvyšší odpolední teploty okolo 8 až 12 °C, ráno v minimu kolem -1 až -5 °C.