Lounsko - Po nadprůměrně teplých posledních dnech astronomické zimy, kdy pomalu padla letošní první dvacítka, spolu s astronomickým jarem dorazí prudké ochlazení, které nejen do hor vrátí sněhové vločky.
Velmi teplé počasí začalo společně s karanténou, tedy v pondělí 16. března, které do západních Čech přineslo až plus minus 17 °C. Avšak zatímco karanténa, potažmo pandemie koronaviru ani zdaleka nekončí, s velice teplým počasím bude třeba se rozloučit. Fakticky vyvrcholilo čtvrtkem 19. března, kdy napříč celým Českem rtuť teploměru stoupala do rozmezí 15 až 20 °C, na některých místech dokonce pokořila hranici 21 °C. V Ústeckém kraji k nejteplejším místům patřila města Most a Žatec, která se dočkala 19 °C. Celkem příjemně bylo i na střeše Českého středohoří, kde se teplota zastavila na 14,3 °C. Milešovka nicméně pamatuje ještě teplejší 19. březny, v roce 1990 v tento den hlásila až 17,6 °C.
Zpět do budoucnosti:
PÁTEK 20. BŘEZNA
V průběhu pátečního dne se nad jižní Norsko od západu nasune střed rozsáhlé tlakové výše, což, jak se později ukáže, bude mít zásadní dopad i pro Česko. Konec pracovního týdne se nicméně ještě ponese v dozvuku teplé vlny, a proto většina republiky zaznamená 14 až 18 °C, sem tam více. Se sluncem to již bude horší, na obloze totiž pobude nejeden mrak. Počínaje odpolednem v Krušných horách nepřekvapí přeháňky, jinak beze srážek. Nejvyšší odpolední teploty okolo 12 až 16 °C.
SOBOTA 21. BŘEZNA
Pokud se pravidelně díváte na družicové snímky, dozajista Vám neunikl pás oblačnosti, zpočátku mezi Britskými ostrovy, Dánskem a Pobaltím, který se zvolna posouval k jihu. Šlo o frontální rozhraní, oddělující teplý vzduch na jihu od studeného na severu. V noci na sobotu toto frontální rozhraní vtrhne do českého vzdušného prostoru a dá sbohem teplu. Až do večerních hodin, kdy se vyčasí na jasno, bude oblačno až zataženo se srážkami v podobě sněhových přeháněk/sněžení, to samozřejmě na horách, v nižších nadmořských výškách půjde převážně o déšť/déšť se sněhem. Nejvyšší odpolední teploty okolo 1 až 5 °C, ráno v minimu kolem 4 až 0 °C.
NEDĚLE 22. BŘEZNA
Nad Českou republiku se nasune jižní okraj mohutné tlakové výše se středem kdesi nad Skandinávií. Do pozdního jitra lze očekávat minimum oblačnosti a tím pádem maximum hvězd (a Muskových satelitů...), poté se však od severovýchodu přechodně „odčasí“ na polojasno až oblačno. V Krkonoších, Orlických horách a Hrubém Jeseníku se vyskytnou četné sněhánky, Ústecké kraj zůstane srážkami nepolíben (to neznamená, že se k nám nějaká slabá sněhová přeháňka zatoulat nemůže). K večeru/večer vyjasňování. Nejvyšší odpolední teploty okolo 0 až 4 °C, ráno v minimu kolem -2 až -6 °C.
PONDĚLÍ 23. BŘEZNA (SVĚTOVÝ DEN METEOROLOGIE)
Beze změny – rouška kam se podíváš, hospoda tam nezavítáš a k tomu chladnější severovýchodní anticyklonální proudění. Sečteno a podtrženo: Slunečno, resp. bezoblačná obloha od půlnoci do půlnoci, ranní minima kolem -3 až -7 °C a denní maxima okolo 1 až 5 °C.