Žatec - Vzpomínková akce na Kruhovém náměstí v pondělí před polednem připomněla 101. výročí od vzniku samostatného Československa. Vznik republiky si připomnělo osm desítek lidí, od zastupitelů přes příslušníky Armády ČR a členy Československé obce legionářské až po běžné žatecké občany. Pieta vyvrcholila českou státní hymnou.
V hlavním projevu na Kruhovém náměstí připomněla starostka Žatce Zdeňka Hamousová, že 28. říjen 1918 nebyl jen politickou událostí v dějinách země, ale především oslavou svobody a vyvrcholením procesu vedoucího ke svébytnosti českého národa. „Samostatný stát se nám může dnes zdát jako samozřejmost, ale naši předci o něj museli usilovně bojovat,“ zdůraznila žatecká starostka.
Uvedla také, že stát, to není jen organizace politické moci. „Jsou za ním lidé s rodinami, jejich příběhy a životy, rodné obce a vztahy. Proto za Československo umírali lidé a jemu byla často věnována jejich poslední slova. A lidský život je přece tou největší hodnotou,“ řekla Z. Hamousová. Mluvila také o nadčasových ideálech a hodnotách Československé republiky, ale i demokracii, která není zárukou dokonalosti, ale je zárukou respektování různých názorů a postojů. I to symbolizovalo samostatné Československo, na jehož tradice dnes navazujeme.
Na odvážná rozhodnutí našich předků upozornila za Československou obec legionářskou Danuše Manová. Vyzvala přítomné k zamyšlení, jak by se oni zachovali v době před vznikem Československa. „Pronásledovaný byl protirakouský výbor zvaný Maffie složený hlavně z politiků a podnícený Masarykem před jeho odchodem do ciziny, zúčastnila se ho například i Ema Destinová. Zastrašili by nás tresty smrti. Myslíte, že by ovlivnily náš názor? Mnohé naše předky a politiky tato obava zastavila. Ale pokračovalo se v cizině,“ upozornila na složité okolnosti vzniku republiky D. Manová. Velkou zásluhu na úspěšném boji o samostatnost měly právě československé legie ve Francii, Itálii i Rusku.
Tomáš Kassal