Česko trápí sucho. Jaká bude letos úroda chmele? Pěstitelé mají dobrou zprávu
ilustrační foto: CC0
Louny

Žatec - Letošní úroda chmele bude průměrná, kvalita velmi dobrá. Takové jsou odhady pěstitelů chmele před letošní sklizní. Začne kolem 20. srpna a o tom, jaká bude, hovořili dnes chmelaři na svém tradičním předsklizňovém setkání na Stekníku.

O množství a kvalitě sklizně rozhoduje především počasí, ani letos nebylo pro pěstování chmele ideální kvůli chladnému květnu, horkému červnu a červenci a nedostatku srážek. Nedávné deště ale byly pro pěstitele požehnáním, stejně jako chladnější období na přelomu června a července.

„Určitě jsme vděční za srážky, které přišly začátkem srpna. I díky tomu asi bude snaha začít sklizeň spíše později. První odhad je, že letošní sklizeň bude průměrná, pokud nám do toho ještě neskočí nějaký čert, který ji pokazí,“ uvedl předseda Svazu pěstitelů chmele ČR Luboš Hejda při setkání chmelařů na Stekníku.

Letošní úroda by mohla být v Česku na průměrné úrovni 6300 tun sušeného chmele, což je po loňské podprůměrné sklizni kolem pěti tisíců tun dobrá zpráva. Znamená to zároveň, že o chmel je ze strany pivovarů zájem a chmelaři mají co prodávat.

Chmelové porosty jsou proti loňsku také zdravější a mají více alfa hořkých látek, které určují kvalitu plodiny

V Česku se podařilo udržet rozlohy chmele na úrovni přes 5 tisíc hektarů, konkrétně 5004 ha. ČR tak zůstává třetím největším pěstitelem na světě – za USA (24 160 hektar) a Německem (20 400 hektarů). Největší rozlohu zabírá tradičně Žatecký poloraný červeňák (4262 hektar), kterého meziročně přibylo 13 hektarů.

Součástí setkání českých chmelařů na Stekníku byla také zpráva z 57. kongresu Mezinárodního sdružení pěstitelů chmele, které proběhlo ve Slovinsku. Na něm bylo vyznamenáno šest českých osobností oceněním Rytíř chmelového řádu. Cenu obdrželi Jiří Driml (PP servis, Žatecká chmelařská oblast, okres Louny), Václav Kocek (Emil Bureš Hopservis, Žatecká chmelařská oblast, okres Louny), Radek Gregor (DAG Kněževes, Žatecká chmelařská oblast, okres Rakovník), Luboš Hošek (Chmelex, Žatecká chmelařská oblast, okres Rakovník), Luděk Nový (Záveský s. r. o., Úštěcká chmelařská oblast, okres Litoměřice), Karel Krofta (Chmelařský institut Žatec). Příšří mezinárodní kongres se v roce 2021 uskuteční v Česku, konkrétně v Prazě s výjezdy do Žatce a okolí.

Tomáš Kassal

REKLAMA
REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru