Žatec - Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve do Staré papírny na výstavu s názvem Tisíciletá tradice české měny, která byla slavnostně zahájena ve čtvrtek 18. července.
Výstava netradiční formou přibližuje hlavní mezníky měnového vývoje, jimiž český stát, který v období středověku a raného novověku představoval hlavního evropského vývozce mincovního stříbra, přispěl k dějinám peněžního oběhu.
Výstavu připravilo Východočeské muzeum v Pardubicích ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Pardubice a Českou mincovnou v Jablonci nad Nisou již v roce 2013 pro New York. Putovní výstava cestovala i po dalších amerických městech a od roku 2016 byla představena českému publiku, např. v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.
V letošním roce, kdy Česká národní banka slaví sto let zavedení československé měny a její peněžní jednotky česko-slovenské koruny, se výstava přímo nabízí. Na deseti panelech je představena tisíciletá tradice s bohatým obrazovým materiálem a galvanoplastickými kopiemi vzácných historických mincí z dílny restaurátora Michala Vojtěchovského. Autorem výstavy je prof. PhDr. Petr Vorel, CSc. a grafického návrhu výstavy Ondřej Ulrich.
V pobočce Stará papírna (Volyňských Čechů 733) v Žatci je k této výstavě pro děti i dospělé připraveno množství kvízů, soutěží a hádanek. Výstava potrvá do 24. srpna.