Tis u Blatna – Místo pro více než dvě stovky běženců vznikne v areálu někdejší školy v přírodě ve vesničce Balková. O zřízení zadržovacího tábora na severu Plzeňska, jen kousek od hranic s Ústeckým krajem, rozhodla na svém pondělním jednání vláda.
Balkovou mnozí z nás mají v paměti. Na místě původní vesničky Balková, která byla po válce vylidněna, totiž vznikla škola v přírodě, kterou zřídil Okresní národní výbor Most pro ozdravné pobyty dětí. Provoz školy byl zahájen v září roku 1989. O pár let později, 30. června 1995, byla činnost tohoto zařízení z důvodu nedostatku finančních prostředků ukončena. Již 1. září 1995 zde byla otevřena střední policejní škola, jejíž provoz byl pro nedostatek posluchačů ukončen 31. prosince 1997. Objekt si poté převzala cizinecká a pohraniční policie, od 1. ledna 1998 zde bylo zřízeno záchytné zařízení pro cizince. Svoji činnost ukončilo 31. prosince 2005. Nyní je tam výcvikové středisko Policie ČR.
Na řešení problematiky běženců půjdou desítky milionů korun. „Musíme mít dostatek schopností vypořádat se s migrační krizí. Bude posílen rozpočet ministerstva vnitra o zhruba 230 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy. Bude navýšen počet pracovníků ministerstva včetně policistů, kteří budou čelit tomuto vážnému problému,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka. „Budou připravena příslušná zařízení, ve kterých budou čekat nelegální migranti na jejich návrat do země původu nebo na rozhodnutí ve věci azylu,“ dodal předseda vlády. Kromě Balkové to bude s podobnou kapacitou také zařízení ve Vyšních Lhotách na severu Moravy.
Česko přijme 1500 běženců
Vládní kabinet už na svém zasedání ve středu 8. července 2015 rozhodl, že Česká republika v rozmezí let 2015 až 2017 přijme celkem 1500 uprchlíků.
„V rámci jednorázové solidární akce, která se uskuteční v celé EU, přijme Česká republika dobrovolně v letech 2015 až 2017 celkem 1500 uprchlíků. Celý proces bude mít vláda pod svou kontrolou, a to zejména z bezpečnostního hlediska. Jednorázové částečné přerozdělení uprchlíků vnímám jako naši nezbytnou pomoc v současné krizové situaci, která odpovídá možnostem České republiky, nikoliv jako řešení problému, který má dnes Evropa s migrací. Trváme jako republika na tom, že EU se musí nyní primárně věnovat zajištění řádného fungování schengenské hranice a realizaci návratové politiky u nelegálních ekonomických migrantů. Je také nutno razantně zasáhnout proti pašeráckým sítím a stabilizovat země, které jsou zdrojem migračních vln včetně vybudování zařízení pro žadatele o azyl mimo hranice EU,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.