Žatec - Atraktivní výstava, která je díky interaktivním prvkům zajímavá i pro děti, začala včera v hlavní budově Polánkova muzea. Neuvěřitelný svět prvních zemědělců na Ohři ukazuje archeologické nálezy, ale také modely a skutečný život obyvatel zdejší krajiny v mladší době kamenné zhruba před 7 tisíci lety. Výstava potrvá do 30. června a 13. června ji doplní odborná přednáška.
Putovní výstava, na které se podílelo hned několik muzeí, už byla k vidění v Rakovníku a Lounech, po Žatci se chystá například do Ústí nad Labem. Atraktivní je pro milovníky historie i děti díky tomu, že nabízí pohled na skutečný neolitický život, a to včetně možnosti vyzkoušet si předení vlákna, tkaní, vyplétání zdiva proutím, ale také broušení nebo vrtání.
Výstava je zároveň unikátní v tom, že představuje nejmodernější objevy archeologů o životě prvních zemědělců a vůbec o vývoji lidstva. Zatímco ve školách se vždy učilo, že rozvoj zemědělství souvisel s migrací a kolonizací, nové objevy říkají, že osvojování nových zemědělských postupů byl možný i v jedné lokalitě sbíráním zkušeností stávajících obyvatel.
„Nové objevy nám také dávají mnoho informací o vzniku kulturní krajiny, což se projevovalo odlesňováním, zřizováním polí. Byly to markantní změny v krajině, mnohem výraznější, než jaké byly patrné z činnosti lovců a sběračů,“ vysvětlil archeolog žateckého muzea Petr Holodňák.
V praxi je nová výstava v muzeu unikátní tím, že ukazuje i konkrétní nové objevy archeologů. Ti totiž zjistili, že už v neolitu byli lidé schopní vytvářet tisícihlavé armády, což doložily různé masové hroby z té doby.
Zjistilo se také, že obchod byl už tehdy na obdivuhodné úrovni a že kamenné sekery, základní pracovní nástroj té doby, se v neolitu v obrovském množství „vyvážel“ právě z Čech. A lidé byli také neuvěřitelně manuálně zruční, což dokazují nálezy dřevěných studní. „I se svými primitivními nástroji byli dokonalí řemeslníci. To překvapilo i nás jako odborníky,“ ocenil zručnosti pravěkých zemědělců Daniel Stolz, jeden z autorů putovní výstavy.
(kas)